Chemia materiałów i nanotechnologia
Kształcenie na kierunku Chemia materiałów i nanotechnologia dedykowane jest tym, którzy pragną zdobyć wszechstronną wiedzę w zakresie chemii materiałów oraz nanotechnologii, czyli nowej dziedziny nauki obejmującej wytwarzanie i badania struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów, cząsteczek i klastrów.
W trakcie studiów słuchacze zdobywają wiedzę w zakresie różnych działów chemii: ogólnej, nieorganicznej, organicznej, fizycznej oraz technologii chemicznej uzupełnionej o wiedzę z zakresu chemii materiałów, nanotechnologii, inżynierii materiałowej, technik pomiarowych oraz metod badań nanomateriałów.
Studenci zapoznają się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w chemii materiałów i nanotechnologii. Realizacja tych przedmiotów odbywa się na specjalistycznych wykładach, seminariach i laboratoriach, których bazą jest blok przedmiotów podstawowych, a uzupełnieniem przedmioty humanistyczne i lektoraty.
Teoria wspierana jest w trakcie studiów zajęciami praktycznymi, np. wizytami w zakładach produkcyjnych i praktykami zawodowymi.
Podczas studiów przekazywana jest wiedza z zakresu:
- syntezy i charakterystyki nanomateriałów w tym nanocząstek metali stosowanych do leczenia ran oraz jako nośniki leków antynowotworowych
- materiałów ceramicznych w tym nowoczesnych fotokatalizatorów do oczyszczania wody i powietrza
- polimerów i ich kompozytów o właściwościach samoczyszczących i hydrofobowych
- biomateriałów stosowanych do wytwarzania endoprotez
- materiałów stosowanych w eksploatacji elementów urządzeń narażonych na działania tarcia.
Absolwent zyska umiejętności wytwarzania i badania szeregu ważnych grup materiałów, obsługi zaawansowanej aparatury badawczej, samodzielnego pozyskiwania i analizowania informacji oraz ich wykorzystania w pracy zawodowej, współpracy w grupie pozwalającej na rozwiązywanie realnych zadań w pracy laboratoryjnej, a także właściwe analizowanie problemów i szukanie rozwiązań w oparciu o zdobytą w czasie studiów wiedzę.
Dla kogo studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia
To propozycja dla osób, które przyszłość zawodową wiążą z branżą chemiczną, materiałową, nanotechnologiami.
Program kształcenia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia
Program kształcenia obejmuje przedmioty typu:
- Chemia ogólna i nieorganiczna
- Chemia organiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia analityczna
- Technologia chemiczna
- Chemia materiałów
- Nanotechnologia
- Biochemia
- Materiały specjalne i biomedyczne
- Metody badań nanomateriałów i techniki pomiarowe
- Fizyka ciała stałego
- Tribologia i tribochemia.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia
Podczas rekrutacji uwzględnia się wyniki matury z przedmiotów: chemia, fizyka, matematyka, biologia, informatyka.
O szczegóły pytaj bezpośrednio na Uczelni lub sprawdzaj na stronie www.
Perspektywy pracy po kierunku chemia materiałów i nanotechnologia
Student uzyska wiedzę i umiejętności z zakresu: projektowania i syntezy nanomateriałów oraz kształtowania ich właściwości na podstawie poznanych praw rządzących światem w skali nanometrowej; obsługi nowoczesnej aparatury badawczej; eksploracji i poszukiwania nowych obszarów zastosowań nanomateriałów i nanotechnologii; pracy zespołowej z uwzględnieniem korzyści i zagrożeń jakie niesie ze sobą praca z nanomateriałami w powiązaniu z zasadami BHP. W studentach kształtujemy także umiejętność krytycznego myślenia, wiązania faktów z różnych obszarów wiedzy i wyciągania wniosków z posiadanych danych.
Opinie o kierunku chemia materiałów i nanotechnologia
Uzyskanie podstawowej wiedzy z zakresu chemii materiałów w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami w zakresie nanotechnologii pozwolą skutecznie i efektywnie pełnić rolę osoby posiadającej kompetencje oraz przygotowanie praktyczne niezbędne w pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją innowacyjnych materiałów, a także obsługi nowoczesnej aparatury badawczej w branży chemicznej i pokrewnych.