Dietetyka w Rzeszowie
Dietetyka - studia
Dietetyka to kierunek realizowany w systemie dwustopniowym. Oznacza to, że po trzech latach nauki absolwenci uzyskują dyplom licencjata i mogą kontynuować kształcenie na tym samym kierunku na magisterskich studiach II stopnia.
Studenci uczą się planowania racjonalnego żywienia, dostosowywania go do potrzeb organizmu. Poznają zasady opracowywania diet. Są przygotowywani w zakresie modyfikowania nawyków żywieniowych pacjentów, edukowania w celu zapobiegania otyłości. Zapoznają się z metodami oceny wartości produktów spożywczych.
Czym zajmuje się Dietetyk?
Dietetycy zajmują się dobieraniem planu żywieniowego zgodnie z potrzebami wieku, trybu życia, ale też stanu zdrowia. Pewne choroby wymagają zmiany nawyków żywieniowych, wyeliminowania pewnych produktów z diety lub zastąpienia ich innymi.
Zawód dietetyka łączy w sobie kompetencje terapeuty i technologa żywności. Przyszła praca będzie nierozerwalnie związana z kontaktem z pacjentem – istotna więc będzie dobra komunikatywność, wyrozumiałość, empatia. Rolą dietetyka jest m.in. układanie diet - pomocna w pracy będzie więc także fantazja kulinarna.
Dietetyka - przedmioty na studiach
Program studiów na dietetyce obejmuje zagadnienia z zakresu klinicznego zarysu chorób i żywienia klinicznego, tradycji żywieniowych na świecie, żywienia w chorobach cywilizacyjnych, poradnictwa dietetycznego z elementami dietoterapii, projektowania diet, higieny i toksykologii żywności, biochemii ogólnej i chemii żywności, anatomii i fizjologii człowieka, towaroznawstwa surowców rolno-spożywczych.
Duży nacisk położony jest na zajęcia praktyczne.
Dietetyka - specjalizacje
Do wyboru są:
- poradnictwo dietetyczne
- dietetyka w chorobach cywilizacyjnych
- dietetyka w sporcie i fitness
Dietetyka - rekrutacja
Rekrutacja na UR odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii ora chemii lub fizyki lub matematyki. Kryterium dodatkowym będzie wynik z języka obcego.
W WSIiZ punktowany jest język polski, język obcy, matematyka oraz do wyboru biologia lub chemia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dietetykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dietetyce
Specjaliści z zakresu dietetyki pracują w:
- szpitalach,
- przychodniach,
- poradniach metabolicznych,
- firmach cateringowych, zajmujących się zbiorowym żywieniem oraz przetwórstwem żywności,
- klubach sportowych,
- ośrodkach odnowy biologicznej.
Prowadzą własne gabinety.
Ile zarabia dietetyk?
Czy warto studiować Dietetykę?
***
Wiele kierunków studiów związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was studia:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Sprawdź inne kierunki medyczne.
Przeczytaj o typach studiów medycznych.