Aktorstwo
Kierunek aktorstwo przygotowuje studentów do pracy w zawodzie aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego.
Studenci w czasie nauki zdobywają umiejętności nowoczesnych technik aktorskich oraz wszechstronną wiedzę na temat współczesnej kultury mediów. Studenci są przygotowani również do prowadzenia szeroko rozumianej działalności estradowej, organizowania różnych projektów artystycznych, a także programów edukacyjnych.
Podczas studiów słuchacze aktorstwa poznają: podstawowe zagadnienia z historii teatru, literatury, kultury i sztuki, dziedzin filozofii, antropologii, etyki, estetyki. Plan studiów zazwyczaj realizowany jest poprzez wykłady, konsultacje indywidualne, ćwiczenia praktyczne i seminaria, czyli w sposób pozwalający jak najlepiej przygotować studenta do pracy zespołowej oraz rozwinąć jego emocjonalne zaangażowanie twórcze, jak i jego indywidualność artystyczną.
Dla kogo studia na kierunku aktorstwo
Kandydat powinien posiadać talent aktorski, taneczny i wokalny, ale także doskonałą pamięć, wrażliwość emocjonalną i intuicję. Dodatkowo nie powinien bać się występów publicznych i umieć przekraczać własne granice. Od każdego kandydata wymaga się sprawności fizycznej, poczucia rytmu, dobrej koordynacji ruchowej, prawidłowej artykulacji, wyobraźni przestrzennej i zdolności abstrakcyjnego myślenia.
Program kształcenia na kierunku aktorstwo
Program studiów na kierunku aktorskim obejmuje m.in. takie przedmioty:
- Technika mowy
- Interpretacja prozy, wiersza czy piosenki
- Impostacja
- Szermierka sceniczna
- Sceny dialogowe
- Rytmika
- Rola klasyczna i współczesna
- Historia teatru i dramatu
- Formy i style ruchu scenicznego
- Historia filmu
- Umuzykalnienie
- Step
- Walki sceniczne
- Improwizacja aktorska
- Praca nad rolą
- Filmowanie aktora
- Dubbing
- Yoga
- Sceny klasyczne i współczesne.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku aktorstwo
Zazwyczaj uczelnie przeprowadzają egzaminy wstępne podczas których kandydat jest zobligowany do przygotowania i interpretacji wiersza klasycznego, wiersza współczesnego, prozy klasycznej, prozy współczesnej bądź monologu z dramatu.
W kolejnym etapach przeprowadza się egzaminy mające na celu sprawdzenie sprawności fizycznej kandydata oraz jego predyspozycji scenicznych czy głosowych.
Wybierając konkretną uczelnię zawsze należy wcześniej sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.
Perspektywy pracy po kierunku aktorstwo
Absolwent studiów aktorskich może znaleźć zatrudnienie w:
- teatrze
- filmie
- telewizji
- radiu
- dubbingu
Jest przygotowany do:
- działalności estradowej
- twórczego współudziału w projektach artystycznych i programach edukacyjnych
- pracy pedagogicznej (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej)
- pracy w placówkach kulturalnych i wychowawczych jako animator i organizator życia teatralnego.
Opinie o kierunku aktorstwo
„Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.” Słowa te należą do wybitnego aktora, reżysera, pedagoga i rektora PWST w Krakowie - Jerzego Stuhra. Idealnie oddają trud, z jakim każdy aktor zmaga się codziennie w swojej pracy.
Aktorstwo, a tym bardziej zawód aktora jest niewymownie trudny. Zaczynając do kwestii emocjonalnych, kiedy należy umieć wczuć się w każdą graną przez sobie postać i umiejętnie przekazać emocje jakich doświadcza, po aspekt finansowy. Większość adeptów sztuki aktorstwa chciałaby w przyszłości uzyskać status supergwiazdy i zarabiać krocie, jednak nie każdemu jest to dane. Wiele osób, mimo bardzo dobrego warsztatu aktorskiego, znajduje zatrudnienie tylko w reklamach, serialach bądź telenowelach, co dla większości nie jest satysfakcjonujące.
Z drugiej strony, jest to zawód dzięki któremu można zwiedzić świat, poznawać nietuzinkowe osoby, artystów, reżyserów. Aktor ma szanse zmieniać popkulturę, choć przez chwilę poczuć się jak to być piratem, odkrywcą, górnikiem, nauczycielem czy policjantem. Ma sposobność wpływać na innych, dostarczać widzom chwil radości i romantyzmu, ale też wprawiać ich w osłupienie czy przerażenie.