Ochrona bioróżnorodności
Studia licencjackie na kierunku Ochrona Bioróżnorodności obejmują ponad 2000 godzin, 180 punktów ECTS, rozłożonych równomiernie po 30 na semestr.
Obok wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych, projektowych i seminaryjnych studia cechują się dużym udziałem ćwiczeń terenowych.
Absolwent tego kierunku zyska znajomość różnorodności życia oraz jego relacji z otoczeniem, procesów zachodzących w naturalnych ekosystemach oraz w tych zmienionych przez działalność ludzką. Zdobędzie gruntowną wiedzę z biologii i ekologii kluczowych gatunków roślin i zwierząt oraz zrozumie dynamikę procesów przyrodniczych na poziomie populacyjnym, zbiorowiskowym, ekosystemowym i krajobrazowym.
Zdobyte umiejętności obejmują rozpoznawanie gatunków roślin, zwierząt i grzybów w terenie, identyfikację zbiorowisk roślinnych, monitorowanie stanu populacji i ich siedlisk, a także projektowanie działań ochronnych w sytuacjach wymagających interwencji.
Kończąc studia na kierunku Ochrona Bioróżnorodności będziesz w stanie identyfikować zagrożenia dla dzikiej przyrody oraz podejmować skuteczne działania w celu utrzymania lub przywrócenia właściwego stanu populacji rzadkich gatunków i ich siedlisk. Zyskasz kompetencje do prowadzenia inwentaryzacji populacji zagrożonych gatunków i ich siedlisk, wykorzystując nowoczesne techniki geoinformatyczne. Będziesz przygotowany do prowadzenia zajęć terenowych oraz do rozwiązywania konfliktów poprzez dialog i negocjacje, wspierany przez swoją wiedzę z zakresu socjologii, komunikacji społecznej oraz znajomość przepisów prawnych.
W trakcie studiów zbudujesz relacje z osobami o podobnych zainteresowaniach, dzieląc się wiedzą i inspiracjami oraz zdobywając konkretne umiejętności i narzędzia do wykorzystania w praktyce zawodowej.
Dla kogo studia na kierunku ochrona bioróżnorodności
To propozycja dla pasjonatów przyrody, natury, świata roślin i zwierząt.
Program kształcenia na kierunku ochrona bioróżnorodności
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- zoologia systematyczna
- drzewa i krzewy
- ekologia ogólna i klimatologia
- rośliny nasienne
- gleboznawstwo z geologia
- globalne znaczenie owadów
- etnobotanika
- mykologia
- ochrona gatunków i siedlisk
- flora i fauna gór
- bezpieczeństwo narodowe
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku ochrona bioróżnorodności
Zasady naboru na studia należy sprawdzać bezpośrednio na uczelni.