Kierunek lekarsko-dentystyczny w Katowicach
Kierunek lekarsko-dentystyczny - studia
Przed Wami na pewno długie i trudne studia. Będziecie realizować znaczą część programu studiów z kierunku lekarskiego oraz szereg bloków typowo dentystycznych. Systematyczność i sumienność to cechy, które przydadzą się przez najbliższe lata. W przyszłym zawodzie stomatologa dużą wartość będą miały zdolności manualne, umiejętności interpersonalne, dobry kontakt z pacjentem, opanowanie i stanowczość, ale też empatia i takt.
Kształcenie na kierunku lekarsko-dentystycznym trwa 5 lat.
Pomyślne ukończenie studiów jest równoznaczne z uzyskaniem dyplomu i tytułu zawodowego lekarza-dentysty, natomiast prawo do wykonywania zawodu przysługuje po zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.
Kierunek lekarsko-dentystyczny - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania to: anatomia człowieka, biochemia, biofizyka, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa z onkologią, farmakologia, fizjologia narządu żucia, materiałoznawstwo stomatologiczne, mikrobiologia jamy ustnej, ortodoncja, patologia jamy ustnej, protetyka, prawo i etyka w stomatologii, radiologia stomatologiczna, stomatologia dziecięca i profilaktyka stomatologiczna, stomatologia społeczna, zdrowie publiczne, stomatologia zachowawcza i endodoncja.
Program studiów przewiduje również coroczne praktyki wakacyjne w zakresie organizacji ochrony zdrowia, praktyki lekarskiej (na chirurgii ogólnej, internie lub na chirurgii szczękowo-twarzowej), praktyki w zakresie asysty lekarzowi – dentyście oraz praktyk lekarsko-dentystycznych w gabinecie stomatologicznym.
Kierunek lekarsko-dentystyczny - specjalizacje
Osoby, które pomyślnie zdały Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy mogą rozpocząć kształcenie specjalizacyjne.
Przykładowe specjalizacje możliwe do wyboru:
- chirurgia stomatologiczna
- chirurgia szczękowo-twarzowa
- ortodoncja
- periodontologia
- protetyka stomatologiczna
- stomatologia dziecięca
- stomatologia zachowawcza z endodoncją
- epidemiologia
Kierunek lekarsko-dentystyczny - rekrutacja
Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka, fizyka z astronomią lub matematyka, każdy zdawany na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na stomatologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia lekarsko-dentystyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po stomatologii
Absolwenci mogą pracować w:
- publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
- instytutach naukowo–badawczych i ośrodkach badawczo–rozwojowych.
Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień mają możliwość rozpoczęcia praktyki lekarza dentysty.
Ile zarabia stomatolog?
Mediana zarobków lekarzy stomatologów to blisko 12 000 zł brutto.
To oczywiście wartość uśredniona. Wynagrodzenie zależy od miejsca zatrudnienia, typu umowy, także doświadczenia.
Czy warto studiować stomatologię?
Kierunek lekarsko-dentystyczny - opinie
Jeśli chcecie zasmakować studiów na zabrzańskiej stomatologii nie odchodząc od komputera, zapraszamy do lektury bloga tamtejszej studentki. Z pewnością ta szczegółowa relacja przybliży Wam specyfikę studiowania tego kierunku. Dowiecie się, co sprawia najwięcej problemów, co dokładnie kryje się pod nazwami niekiedy groźnie brzmiących przedmiotów:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: