Neurobiologia w Katowicach
Neurobiologia – studia
Neurobiologia łączy wiedzę z obszaru biologii, biochemii, farmakologii, anatomii, fizjologii, psychologii i nauk medycznych. W sposób szczególny skupia się na poznaniu biologicznych podstaw działania mózgu, układu nerwowego, zachowań człowieka i podłoża zjawisk psychicznych.
Kierunek jest dobrym wyborem dla osób lubiących nauki przyrodnicze, przedmioty biologiczne, ale w sposób szczególny zafascynowanych funkcjonowaniem mózgu.
W tym ośrodku akademickim Neurobiologia realizowana jest aktualnie tylko na poziomie studiów drugiego stopnia. To jednocześnie kierunek elitarny – dla kandydatów przewidzianych jest niewiele ponad 20 miejsc na studiach.
Czym zajmuje się neurobiolog?
Neurobiolodzy badają mózg i układ nerwowy na różnych poziomach, od molekularnych i komórkowych po poziomy układów i funkcji całego mózgu. Ich praca jest kluczowa dla zrozumienia złożonej sieci neuronów i zjawisk neurologicznych, co przyczynia się do rozwoju nauki i medycyny. Badają różne rodzaje neuronów, ich strukturę, funkcje i sposoby komunikacji między sobą.
Neurobiolodzy angażują się również w rozwijanie nowych technologii i metod badawczych, które pozwalają na lepsze zrozumienie struktury i funkcji mózgu.
Neurobiologia - przedmioty na studiach
W toku studiów słuchacze zdobywają umiejętności w zakresie oceny struktur mózgu, zaburzeń poznawczych, emocji, osobowości u osób z uszkodzeniem mózgu. Poznają specjalistyczne metody badawcze pozwalające na współpracę z lekarzami w zaawansowanych procedurach badawczych z zakresu neurobiologii klinicznej.
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: biologia komórki z elementami genetyki, neurobiologia emocji, naurofizjologia, psychologia ogólna, psychiatria rozwojowa, neurobiologia zaburzeń psychicznych, rehabilitacja neuropsychologiczna, komórkowe aspekty neurobiologii, neuropsychofarmakologia.
Neurobiologia w Katowicach – rekrutacja
Od kandydatów wymaga się ukończenia studiów na jednym z kierunków: biologia, neurobiologia, biotechnologia, kognitywistyka, biofizyka, biochemia, fizyka medyczna, inżynieria biomedyczna, bioinformatyka, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, elektroradiologia lub inżynieria materiałowa.
O przyjęciu decyduje średnia ocen ze studiów pierwszego stopnia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Neurobiologię w tym i innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje te studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Neurobiologia w Katowicach – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- placówkach naukowo-badawczych
- instytucjach akademickich
- laboratoriach
- firmach zajmujących się badaniami klinicznymi
- przedsiębiorstwach produkujących i dystrybuujących sprzęt i odczynniki stosowane w naukach biomedycznych
- szkolnictwie.
Czy warto studiować Neurobiologię?
Absolwenci kierunku zdobywają umiejętności praktyczne obejmujące posługiwanie się metodami i technikami umożliwiającymi udział w realizacji projektów badawczych z zakresu neurobiologii, ocenę struktur mózgu zaangażowanych w procesy poznawcze oraz analizę, ekspresję i kontrolę emocji, ocenę zaburzeń poznawczych, emocji i osobowości u osób z przejściowym lub trwałym uszkodzeniem mózgu.
Opanowanie specjalistycznych metod badawczych może także stanowić podstawę do współpracy absolwenta z lekarzem w zaawansowanych procedurach badawczych z zakresu neurobiologii klinicznej.
Neurobiologia - opinie
Praca neurobiologa jest kluczowa dla postępu nauki, medycyny i psychologii. Daje możliwość zgłębienia tajemnic funkcjonowania najbardziej złożonego organu w ciele człowieka - mózgu.
***
Może również zainteresują Cię studia:
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze