Ekobiznes
Studia na kierunku Ekobiznes należą do obszaru kształcenia w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych oraz nauk społecznych.
Oferują zatem szeroką wiedzę interdyscyplinarną, umożliwiającą absolwentowi podjęcie pracy w administracji państwowej i samorządowej, jak i zakładanie oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej w oparciu o wykorzystanie potencjału przyrodniczego oraz innowacyjnych technologii środowiskowych.
Studenci uzyskują podstawy wiedzy biologicznej i ekonomicznej. Zostają przygotowani do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o założenia „zielonej gospodarki” lub podjęcia pracy w podmiotach i organizacjach funkcjonujących w szeroko rozumianym środowisku biznesowym. Nabywają umiejętności łączenia zagadnień związanych z gospodarką i środowiskiem przyrodniczym.
Absolwenci posiadają wiedzę niezbędną do sprostania wymaganiom stawianym przez politykę ekologiczną i strategię rozwoju zrównoważonego Unii Europejskiej. Ppoznają teorie i metodologie badań ekonomicznych, w tym marketingowych oraz metodologię nauk przyrodniczych i ścisłych.
Dla kogo studia na kierunku ekobiznes
Kształcenie na kierunku Ekobiznes wymaga znajomości podstaw matematyki, biologii, chemii, geografii, wiedzy o społeczeństwie na poziomie określonym w podstawie programowej dla szkół średnich. To zatem studia dla osób wykazujących szczególne zainteresowanie tymi obszarami, otwartych na nowoczesną, proekologiczną aktywność biznesową.
Program kształcenia na kierunku ekobiznes
W programie studiów oprócz przedmiotów ogólnouczelnianych i podstawowych znajdują się przedmioty kierunkowe, dające możliwość zapoznania się z zaawansowanymi technikami monitoringu i analizy stanu środowiska, metodyką sporządzania map tematycznych, wizualizacją i analizą treści przestrzennych.
W grupie przedmiotów kierunkowych przedstawione zostaną także zagadnienia edukacji ekologicznej i ochrony przyrody, żywności ekologicznej, biologicznej rekultywacji terenów zdegradowanych, inwazji biologicznych i biotechnologii, a także strategie marketingu, problematyka zakładania działalności gospodarczej i metody finansowania inwestycji środowiskowych. Ponadto przedstawione zostaną zagadnienia prezentujące potencjał ekoturystyczny Polski ze szczególnym uwzględnieniem województwa podlaskiego oraz oddziaływanie człowieka na środowisko i efekty takiego działania (np. produkcja odpadów, ścieków, zagospodarowanie przestrzenne).
Studiując przedmioty wybieralne student będzie miał możliwość zapoznania się m. in. z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi organizmów genetycznie modyfikowanych, gospodarowaniem na obszarach Natura 2000, zagadnieniami ekotoksykologii i ekogenetyki, roślinami i zwierzętami użytkowymi, wpływem środowiska na zdrowie człowieka oraz z istotą i rozwojem koncepcji agrobiznesu, ekomartetingu, ekonomii behawioralnej czy też ekologistyki.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku ekobiznes
W rekrutacji na studia uwzględniane są przedmioty:
- biologia,
- chemia,
- fizyka/fizyka i astronomia,
- geografia,
- matematyka,
- wiedza o społeczeństwie.
Student wybiera jeden z nich.
Perspektywy pracy po kierunku ekobiznes
Studia na kierunku Ekobiznes przygotowują do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji żywności, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, gospodarowania odpadami i ekoturystyki.
Absolwent może również prowadzić działalność konsultingową w zakresie oceny oddziaływania na środowisko, monitoringu środowiska, czy też analizy ryzyka ekonomiczno-ekologicznego.
Będzie też przygotowany do pracy w urzędach administracji państwowej i samorządowej m.in. jako lider zespołów wdrażających strategie ekoinnowacyjne.