Ekonomia w Toruniu
Ekonomia - studia
Studia na ekonomii pozwalają poznać i zrozumieć procesy zachodzące w gospodarce w ujęciu lokalnym i globalnym. Do analizowania tych procesów konieczne są nie tylko twierdzenia matematyczne, ale też ogólna wiedza, np. z zakresu historii powszechnej, filozofii, socjologii. To zatem studia dla analityków, ale też osób z zacięciem humanistycznym.
Co roku studia na toruńskim uniwersytecie może rozpocząć 180 studentów. Studia I stopnia trwają 3 lata, absolwenci uzyskują dyplom licencjata.
Ekonomia - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania na kierunku ekonomia na UMK to m.in.: matematyka, statystyka, prawo, ekonometria, rachunkowość, zarządzanie, mikroekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, analiza ekonomiczna, polityka gospodarcza, gospodarka regionalna, finanse publiczne i rynki finansowe, prognozowanie gospodarcze, demografia i badania społeczne, analiza danych gospodarczych, bankowość międzynarodowa, kryzysy walutowo-finansowe.
To zajęcia wykładowe, ćwiczenia. Studenci odbywają praktyki zawodowe.
Ekonomia - specjalizacje
Moduły specjalnościowe realizowane na studiach licencjackich:
- IT i języki obce
- menedżerski
- międzynarodowy
- analiz rynkowych
Przykładowe specjalności do wyboru proponowane na 2 - letnich magisterskich studiach II stopnia:
- analityka gospodarcza
- ekonomia menedżerska
- ekonomia sektora publicznego
- gospodarka międzynarodowa.
Ekonomia - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia, wos.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ekonomię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ekonomiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ekonomii
Kierunek ekonomia przygotowuje specjalistów z dziedziny gospodarki, finansów, bankowości, analityków procesów zachodzących w skali makro, prognostyków sytuacji ekonomicznej. Po ukończeniu studiów na ekonomii można podjąć pracę m.in. w:
- korporacjach,
- instytucjach finansowych w charakterze doradcy finansowego
- bankach
- firmach ubezpieczeniowych
- mediach – jako komentatorzy ekonomiczni.
Absolwenci ekonomii przygotowani są do prowadzenia własnej działalności.
Czy warto studiować Ekonomię?
Ile zarabia ekonomista?
Analizując oferty rynku pracy zarobki ekonomistów to średnio ponad 6000 zł brutto. Oczywiście wynagrodzenia wahają się zależnie od stanowiska, doświadczenia, branży. Najlepsi specjaliści w branży mogą zarabiać nawet ok. 9 000 zł i więcej. Przykładowo, profesjonalni analitycy danych oraz dyrektorzy finansowi zarabiają ponad 10 000 złotych netto.
Ekonomia - opinie
Dyplom ukończenia studiów ekonomicznych to oczywiście zasadniczy krok w kierunku dobrej pracy, przyszłej kariery. Niemniej obecnie w cenie są umiejętności i doświadczenia niekoniecznie wyniesione z wykładu czy konsultacji. Warto w trakcie studiów podejmować aktywności, nie zawsze zarobkowe, które podniosą naszą wartość na rynku pracy, pozwolą zaznajomić się z realiami zawodowymi i zdobyć praktyczne doświadczenia.
***
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.
Kierunki studiów podobne do Ekonomii: