Fizyka w Toruniu
Fizyka - studia
Fizyka to kierunek odpowiedni dla kandydatów o ponadprzeciętnych predyspozycjach do nauki przedmiotów ścisłych, umyśle analitycznym, otwartych na odkrywanie tego, co jeszcze niepoznane czy niezbadane.
W tym ośrodku akademickim dostępne są dwa kierunki:
Fizyka
Fizyka techniczna
Studia – zależnie od wybranego kierunku – kończą się tytułem licencjata lub inżyniera. Jest możliwość kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Toruńska Fizyka w sposób szczególny specjalizuje się w fotonice i fizyce kwantowej. Kierunek wyróżnia się nowoczesnością kształcenia. Przyjmowana jest niewielka liczba studentów, co gwarantuje kameralność zajęć, lepszy kontakt z prowadzącymi, pozwala na indywidualne podejście do słuchaczy.
Studenci badają materię przy użyciu optycznego zegara atomowego, to na tutejszym wydziale powstał prototyp pierwszego tomografu optycznego.
Fizyka - przedmioty na studiach
W programie studiów na Fizyce znajdą się m.in. takie przedmioty jak choćby analiza matematyczna, fizyka ogólna (w tym mechanika, elektryczność i magnetyzm, fizyka falowa i optyka, fizyka materii), fizyka kwantowa, metody numeryczne, fizyka ciała stałego, fizyka atomowa i molekularna, fizyka jądrowa, mechanika klasyczna.
Fizyka w Toruniu – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z matematyki oraz drugiego przedmiotu, którym może być również matematyka lub fizyka czy informatyka, a także – nieco niżej punktowane – chemia lub biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka w Toruniu – perspektywy pracy
Absolwenci Fizyki mogą pracować w:
- laboratoriach
- ośrodkach badawczych
- firmach zajmujących się programowaniem, modelowaniem procesów,
- szkolnictwie (po uzyskaniu odpowiednich uprawnień)
- bankowości
- instytucjach finansowych
- zakładach wdrażających najnowocześniejsze technologie
- ośrodkach medycznych wykorzystujących metody fizyczne do diagnostyki i terapii.
Fizyka - opinie
Dowiedz się więcej o Fizyce na UMK:
Z kolei studiowanie Fizyki technicznej pozwala na zdobycie umiejętności koniecznych do projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń technicznych, a także uzyskanie wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. Studenci kierunku uczestniczą w pracach badawczych z zakresu budowy nowych urządzeń pomiarowych, projektowania i wytwarzania nowoczesnych materiałów.
Czy warto studiować Fizykę?
Fizyka zajmuje się opisywaniem świata przyrody przy użyciu modeli matematycznych, liczb, wzorów. Studiowanie Fizyki uczy dyscypliny myślenia, systematyczności w rozwiązywaniu różnorodnych problemów. To umiejętności przydatne w zupełnie innych obszarach, stąd fizycy są doskonałymi analitykami choćby w dziedzinie finansów.
Zarobki po Fizyce
Przykładowo mediana zarobków fizyka medycznego to 6200 zł. Oznacza to, że połowa reprezentantów tego zawodu zarabia powyżej tej kwoty, a druga połowa poniżej. Wynagrodzenia 25% fizyków medycznych wynoszą więcej, niż 8500 zł.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych