Geografia w Toruniu
Geografia – studia w Toruniu
Na studiach duży nacisk położony jest na praktyczne wykorzystanie nauk geograficznych: analizę zjawisk i procesów zachodzących na Ziemi, ich przyczyn powstawania oraz interakcji człowiek-środowisko. Kształcenie łączy zagadnienia przyrodnicze oraz społeczne i gospodarcze z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i metod badawczych.
Studenci uczą się pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania danych przestrzennych do celów badawczych i aplikacyjnych.
Geografia i kształtowanie środowiska to kierunek dostępny na poziomie pierwszego stopnia. Po nim można kontynuować naukę na Geografii, która realizowana jest na poziomie drugiego stopnia.
Geografia – specjalności
Studenci Geografii i kształtowania środowiska wybierają:
- nauki o Ziemi i środowisk,
- geografia człowieka.
Geografia – przedmioty na studiach
Na kierunku Geografia i kształtowanie środowiska realizowane są przedmioty: podstawy geografii, meteorologia i klimatologia, geologia, systemy informacji geograficznej, geografia społeczno-ekonomiczna, geomorfologia, hydrologia, podstawy kształtowania i ochrony środowiska, gleboznawstwo, geografia społeczno-ekonomiczna Polski, teledetekcja lotnicza i satelitarna, ekologia i biogeografia, metodologia badań geograficznych, geografia fizyczna Polski, cyfrowe przetwarzanie danych teledetekcyjnych, geografia regionalna świata, geoekologia, gospodarka wodna, geologia, geografia gleb i ochrona ich zasobów, geografia komunikacji i transportu, prośrodowiskowa polityka samorządowa, a także przedmioty do wyboru.
Geografia – rekrutacja w Toruniu
Nabór na Geografię i kształtowanie środowiska odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: geografia, matematyka, historia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, biologia lub informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Absolwenci geografii pracują przykładowo jako:
- eksperci i specjaliści w administracji państwowej i samorządowej,
- eksperci w ośrodkach i instytutach badawczych oraz w urzędach statystycznych,
- konsultanci planów zagospodarowania przestrzennego,
- pracownicy w krajowych i europejskich ośrodkach zajmujących się ochroną środowiska czy geografią ekonomiczną.
Zatrudniani są w:
- instytucjach zajmujących się m.in. ochroną i kształtowaniem środowiska,
- administracji państwowej i samorządowej,
- zespołach eksperckich instytucji badawczych,
- parkach narodowych i krajobrazowych.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geografię w Toruniu?
Część studentów może realizować swoje pasje badawcze na Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie (Stacja Polarna UMK Kaffioyra Spitsbergen) lub włączyć się w badania naukowe pracowników Wydziału, np. w ramach realizacji projektów badawczych.
Geografia – opinie
Jeśli interesuje Cię zrozumienie otaczającego nas świata, zarówno w kontekście przyrodniczym, jak i społecznym, studia geograficzne mogą być doskonałym wyborem. Geografia często wiąże się z pracą terenową, co jest atrakcyjne dla osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu i podróże.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. umk.pl