Geografia w Warszawie
Geografia – studia w Warszawie
Studia na Geografii łączą wiedzę z dziedziny nauk społecznych, ścisłych, przyrodniczych, biologicznych, o polityce i administracji, nauk o Ziemi i środowisku oraz takich dyscyplin jak geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse.
Studenci poznają relacje między komponentami przyrody i systemu społeczno-ekonomicznego w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Uczą się zarządzania bazami danych, zdobywają umiejętności analizy i geowizualizacji danych przestrzennych.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: geografia regionalna, geografia społeczna, gospodarka usługowa, kartografia, meteorologia i klimatologia, podstawy geologii, podstawy geoinformatyki, biogeografia, geografia ekonomiczna, geografia, polityczna, geomorfologia, hydrologia i oceanografia, gleboznawstwo i geografia gleb, geoekologia, regiony świata, teledetekcja środowiska, podstawy geoinformatyki, geografia turystyki i rekreacji.
Geografia – specjalności
W ramach kierunku na studiach pierwszego stopnia realizowane są ścieżki dydaktyczne:
- społeczno-ekonomiczna
- fizycznogeograficzna
- geoinformatyczna.
Na drugim stopniu można wybrać:
- geoinformatyka, kartografia, teledetekcja
- geoekologia i geomorfologia
- geografia świata
- hydrologia i klimatologia
- geografia społeczno-ekonomiczna
Jest także możliwość zrealizowania kursu pedagogicznego przygotowującego do pracy nauczyciela geografii i przyrody.
Geografia – rekrutacja w Warszawie
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz geografii. Dodatkowe punkty można uzyskać za przedmioty: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia/ fizyka, historia, historia sztuki, informatyka, wiedza o społeczeństwie, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Absolwenci Geografii posiadają kompetencje do podjęcia pracy przykładowo w:
- pracowniach zagospodarowania przestrzennego,
- firmach stosujących oprogramowanie systemów informacji geograficznej, wykorzystujących obrazy satelitarne i zdjęcia lotnicze (w tym nawigacji satelitarnej i usług lokalizacji),
- firmach i wydawnictwach kartograficznych,
- instytucjach statystyki publicznej, badania opinii publicznej oraz działach analitycznych i planistycznych firm komercyjnych,
- organizacjach i instytucjach zajmujących się promocją rozwojową,
- służbach geodezyjnych,
- instytucjach prowadzących monitoring środowiska.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geografię w Warszawie?
Studenci biorą udział w różnorodnych projektach naukowych, co przyczynia się do podnoszenia jakości kształcenia i przygotowania ich do samodzielnej pracy badawczej.
W programie studiów duży jest udział zajęć terenowych. Odbywają się one częściowo na stacji terenowej Wydziału, w Murzynowie koło Płocka, a także w innych regionach Polski, np. w Tatrach, na Suwalszczyźnie i Podlasiu.
Geografia – opinie
Dowiedz się, jak wyglądają studia geograficzne w Warszawie:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik