Inżynieria materiałowa w Rzeszowie
Inżynieria materiałowa – studia w Rzeszowie
Studenci kierunku zdobywają m.in. wiedzę z zakresu technologii odlewania, obróbki cieplnej czy spawania materiałów wykorzystywanych do produkcji silników lotniczych, płatowców a także stosowanych w innych branżach np. motoryzacji (silniki, skrzynie biegów, turbosprężarki itp.).
Poznają właściwości materiałów oraz zasady ich doboru, uczą się przeprowadzać badania wytrzymałości, struktury czy składu chemicznego materiałów.
Inżynierię materiałową można studiować w Rzeszowie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria materiałowa – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- nanotechnologie i materiały nanokompozytowe
- technologie materiałów lotniczych
- materiały nanoelektroniki
- nieinwazyjne metody badania materiałów
- materiały specjalne
- technologie materiałowe.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- technologie materiałowe w przemyśle lotniczym
- materiały nanokompozytowe i funkcjonalne
- nanoelektronika
- nanomateriały w medycynie i biotechnologii
- materiały żaroodporne i żarowytrzymałe
- technologie materiałów inżynierskich.
Inżynieria materiałowa – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: analiza matematyczna, algebra liniowa z geometrią, materiały inżynierskie, procesy specjalne w przemyśle, podstawy nauki o materiałach, mikroskopowe metody i techniki badań, optoelektronika i techniki laserowe, nowoczesne technologie wytwarzania materiałów, podstawy konstrukcji i eksploatacji maszyn, mechanika techniczna, podstawy konstrukcji i eksploatacji maszyn, mechanika techniczna, wytrzymałość materiałów, mechanika płynów, elektrotechnika, rentgenowskie metody analizy, mikroskopia elektronowa w nauce o materiałach, technologie procesów materiałowych, elementy spektroskopii w inżynierii materiałowej.
Inżynieria materiałowa – rekrutacja w Rzeszowie
Rekrutacja na Inżynierię materiałową odbywa się na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z matematyki oraz do wyboru fizyki/fizyki i astronomii, chemii, informatyki lub języka obcego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię materiałową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria materiałowa – praca po studiach
Absolwenci kierunku zdobywają kompetencje potrzebne w pracy choćby w:
- zakładach przemysłowych z branży lotniczej, motoryzacyjnej i maszynowej
- centrach badawczo-rozwojowych
- jednostkach naukowo-badawczych
- jednostkach doradczych i projektowych
- przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą specjalistyczną do badania struktury i własności materiałów inżynierskich.
Zatrudniani są m.in. na stanowiskach: technologa, projektanta procesów produkcyjnych, specjalisty ds. kontroli jakości, projektanta części lotniczych/motoryzacyjnych, technologa procesów specjalnych (np. obróbki cieplno-chemicznej – np. azotowanie, nawęglanie, aluminiowanie), przedstawiciela handlowego branży technicznej.
Czy warto studiować Inżynierię materiałową?
W związku z rozwojem technologii i potrzebą tworzenia bardziej wytrzymałych, lżejszych, odpornych na warunki zewnętrzne oraz bardziej ekologicznych materiałów, popyt na specjalistów w tej dziedzinie rośnie.
Studia oferują możliwość pracy nad zaawansowanymi projektami związanymi z technologią przyszłości, co daje satysfakcję z tworzenia innowacyjnych rozwiązań.
Inżynieria materiałowa – opinie
Kierunek Inżynieria materiałowa to dobry wybór, jeśli interesujesz się naukami ścisłymi, technologią oraz materiałami o zaawansowanych właściwościach.
Studia te są wymagające i potrzebują zaangażowania w zdobywanie praktycznych umiejętności, a także śledzenia najnowszych trendów technologicznych.
„W obecnej pracy zajmuję się zatwierdzaniem nowych procesów produkcyjnych w ujęciu materiałowym. Codziennie mam styczność z materiałami, jakie omawiane były w toku studiów. Doświadczenie zdobyte w uczelnianych laboratoriach dało mi solidną podstawę do pracy w ramach bieżących projektów dotyczących materiałów inżynierskich.” Aneta Alberska, inżynier walidacji materiałów
***
Zobacz inne kierunki studiów z zakresu nowoczesnych materiałów:
Advanced biobased and bioinspired materials
Chemia i inżynieria materiałów
Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały
Inżynieria materiałów i nanomateriałów
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Materials science and engineering
Inżynieria mechaniczna i materiałowa
Sprawdź kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik