Nauki o rodzinie
Studia na kierunku Nauki o rodzinie mają charakter interdyscyplinarny. Dostarczają wiedzy z zakresu nauk psychologicznych, pedagogicznych, socjologicznych, biomedycznych i prawnych, a także filozoficzno – teologicznych, skupionych wokół małżeństwa i rodziny. Studia przygotowują nie tylko teoretycznie, ale wyposażają również w umiejętności praktyczne związane z organizowaniem pomocy finansowej oraz wspieraniem rodziny w samodzielnym rozwiazywaniu problemów.
Na studiach I stopnia studenci mogą wybrać jedną z dwóch proponowanych specjalności:
- mediacje rodzinne,
- terapia zajęciowa.
Pierwsza z nich przygotowuje do prowadzenia mediacji rodzinnych, które są wykorzystywane w konfliktach małżeńskich i rodzicielskich oraz kryzysie mającym miejsce w sytuacji rozstania się małżonków. Druga dostarcza specjalistycznej wiedzy i umiejętności do pracy z osobami z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności.
W ramach studiów II stopnia oferowane są również dwie specjalności:
- interwencja kryzysowa,
- poradnictwo rodzinne.
Specjalność interwencja kryzysowa przygotowuje do pracy z osobami i rodzinami w sytuacji kryzysu. Natomiast specjalność poradnictwo rodzinne przygotowuje do wykonywania zawodu wykwalifikowanego instruktora życia rodzinnego.
Są to studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku nauki o rodzinie
To kierunek studiów dla osób empatycznych, interesujących się problemami społecznymi. Kandydaci powinni cechować się otwartością, wrażliwością oraz chęcią niesienia pomocy.
Program kształcenia na kierunku nauki o rodzinie
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- podstawy filozofii z elementami logiki
- podstawy pedagogiki
- podstawy psychologii
- podstawy prawa z elementami prawa rodzinnego
- małżeństwo i rodzina w Piśmie Świętym
- zasady pracy wolontaryjnej
- wybrane zagadnienia patologii społecznych
- kanoniczne prawo małżeńskie
- biomedyczne podstawy małżeństwa z elementami seksuologii
- antropologia chrześcijańska
- praca z rodzin ą dysfunkcyjną
- naturalne metody rozpoznawania płodności
- system wsparcia dziecka i rodziny w Polsce
- psychologia starzenia się i umierania
- człowiek niepełnosprawny i nieuleczalnie chory w rodzinie.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku nauki o rodzinie
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia I stopnia to:
- język polski,
- język obcy nowożytny,
- przedmiot dodatkowy.
Rekrutacja na studia II stopnia odbywa się w oparciu o:
- ocenę na dyplomie ukończenia studiów I stopnia,
- średnią ocen ze studiów.
Perspektywy pracy po kierunku nauki o rodzinie
Absolwent tego kierunku może podjąć pracę jako wykwalifikowany terapeuta zajęciowy, doradca rodzinny, pracownik w placówkach pomocy i opieki społecznej, konsultant poradni małżeńskich i rodzinnych, a także nauczyciel zajęć edukacyjnych w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do życia małżeńskiego i rodzinnego.
Opinie o kierunku nauki o rodzinie
„Jestem studentka NOR. Myślę, że grunt to iść za swoją pasją i się spełniać. Bardzo podobają mi się zajęcia, ponieważ nie polegają one na wałkowaniu teorii, dlatego są ciekawe. Ostatnie ćwiczenia odbyliśmy w ośrodku uzależnień. A co do pracy, to jeśli się chce to się znajdzie. Wystarczy mieć do tego zamiłowanie i szukać.”
„Ja właśnie skończyłam NOR magisterskie. Jestem bardzo zadowolona z tego wyboru. Miał to być kierunek taki totalnie dodatkowy i nie wiązałam z nim większych nadziei, ale bardzo mi się spodobał i zmienił trochę moje postrzeganie o przyszłej karierze zawodowej.
Warto studiować go jako drugi kierunek, u mnie tak właśnie jest. Skończyłam zarządzanie (bardziej z pasji) i studiuję jeszcze psychologię.”
„Nauki o rodzinie na pewno są lepsze niż pedagogika, można zawsze uzupełnić licencjat z NOR np. administracją. Pedagogów jest na pęczki. Pracy dla nich nie było już 20 lat temu, a dzieci z każdym rokiem rodzi się coraz mniej. Zadaniem absolwentów NOR jest walka o uzdrowienie tej sytuacji w naszym kraju, a polityka prorodzinna to bardzo aktualny temat.”
Kierunki pokrewne do kierunku nauki o rodzinie
Jakie uczelnie oferują kierunek nauki o rodzinie
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl