Bezpieczeństwo międzynarodowe
Studia na kierunku Bezpieczeństwo międzynarodowe to propozycja dla osób, które interesują się szeroko pojętym bezpieczeństwem międzynarodowym, pracą w organizacjach międzynarodowych albo w polskich instytucjach, służbach czy siłach zbrojnych, które mają w swych strukturach organizacyjnych komórki współpracy międzynarodowej”.
Słuchacze będą zdobywać wiedzę między innymi w takich obszarach tematycznych jak: zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, geopolityka, bezpieczeństwo ekologiczne, służby specjalne w stosunkach międzynarodowych, protokół dyplomatyczny, międzynarodowe bezpieczeństwo finansowe, zarządzanie kryzysowe w NATO i UE, najnowsze technologie militarne, handel bronią, spory i konflikty zbrojne, strategie bezpieczeństwa.
Program został opracowany tak, aby wykształcić specjalistów ze szczególnym uwzględnieniem zdolności analitycznych i prognostycznych. Ci, którzy ukończą ten kierunek, będą potrafili samodzielnie i kreatywnie rozwiązywać problemy oraz analizować ich źródła, zarządzać sytuacjami kryzysowymi, oceniać zjawiska zachodzące w relacjach międzynarodowych, a także prognozować zjawiska społeczne zagrażające bezpieczeństwu.
Dla kogo studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe
Jeżeli marzysz o pracy w służbach specjalnych albo w instytucjach zajmujących się współpracą międzynarodową, to te studia mogą być strzałem w dziesiątkę.
Program kształcenia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe
W trakcie zajęć poznasz zagadnienia typu:
- zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego,
- geopolityka,
- bezpieczeństwo ekologiczne,
- służby specjalne w stosunkach międzynarodowych,
- protokół dyplomatyczny,
- międzynarodowe bezpieczeństwo finansowe,
- zarządzanie kryzysowe w NATO i UE,
- najnowsze technologie militarne, handel bronią,
- spory i konflikty zbrojne,
- strategie bezpieczeństwa.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wynik maturalne z języka polskiego i języka obcego lub innego wybrane przedmiotu.
Perspektywy pracy po kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe
Absolwenci tego kierunku będą mogli podjąć pracę między innymi w:
- instytucjach międzynarodowych,
- organach administracji państwowej,
- formacjach takich jak policja, służba graniczna, siły zbrojne, służby specjalne,
- w firmach prywatnych działających w obszarze współpracy międzynarodowej i bezpieczeństwa. T
Dodatkowo będą mogli pracować na stanowiskach związanych ze współpracą transgraniczną, wyjeżdżać na misje pokojowe i stabilizacyjne oraz podejmować współpracę z organizacjami zajmującymi się udzielaniem pomocy humanitarnej, takimi jak Polska Akcja Humanitarna czy Polski Czerwony Krzyż.
Opinie o kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe
"Analizy rynku pracy pokazują, że specjaliści z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego są bardzo potrzebni. Otwarte granice, ciągły przepływ ludzi, usług - to wszystko sprawia, że nasz nowy kierunek studiów jest obiecujący" – ocenia dr hab. Janusz Falecki, prof. UP.