Bezpieczeństwo morskie państwa
Morze, nasze morze! Dostęp Polski do Morza Bałtyckiego wyraźnie sprzyja rozwojowi gospodarki narodowej, jednak z drugiej strony może generować zagrożenia.
Bezpieczeństwo morskie państwa to unikatowy kierunek, który uczy tym zagrożeniom zapobiegać i zwalczać je, kiedy wystąpią.
Absolwent kierunku uzyska wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa morskiego państwa, rozwoju gospodarki morskiej i współpracy międzynarodowej państw regionu Morza Bałtyckiego. Ponadto będzie dysponował wiedzą z zakresu transportu morskiego oraz ochrony obszarów morskich.
Studia są prowadzone w specjalnościach:
- bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej - specjalność przygotowująca absolwenta do pracy na stanowiskach osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa obiektów i instalacji morskiej infrastruktury krytycznej. Dla chętnych dodatkowo będą organizowane kursy na oficera ochrony obiektu portowego.
- bezpieczeństwo w transporcie spedycji i logistyce - w ramach tej specjalności przekazywana jest wiedza w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności funkcjonowania współczesnych zintegrowanych łańcuchów logistycznych, w tym transportu i magazynowania ładunków niebezpiecznych oraz spedycji. Dla chętnych dodatkowo będą organizowane kursy na doradców i kandydatów na doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych DGSA.
- bezpieczeństwo w gospodarce morskiej - specjalność przeznaczona dla osób wiążących swoją przyszłość z pracą w sektorach gospodarki morskiej i zainteresowanych bezpieczeństwem eksploatacji zasobów morskich, transportu morskiego, przeładunków portowych czy turystyki morskiej.
- siły morskie współczesnego państwa - specjalność przeznaczona dla osób wiążących swoją przyszłość z pracą w służbach i instytucjach państwowych odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na akwenach morskich i bezpieczeństwa morskiego państwa (np. marynarka wojenna, straż graniczna, ratownictwo morskie, służby celne).
Dla kogo studia na kierunku bezpieczeństwo morskie państwa
To kierunek przygotowany z myślą o osobach, które interesują się sprawami współczesnego wymiaru bezpieczeństwa na akwenach morskich. Odnajdą się na nim osoby, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje w zakresie bezpieczeństwa morskiego państwa, rozwoju gospodarki morskiej, transportu morskiego, współpracy międzynarodowej oraz ochrony obszarów morskich.
Program kształcenia na kierunku bezpieczeństwo morskie państwa
Przykładowe przedmioty na jednej z uczelni:
- bezpieczeństwo morskie w Unii Europejskiej
- geografia morza i wybrzeża
- prawne podstawy bezpieczeństwa morskiego
- bezpieczeństwo obszarów morskich
- logistyka morska w sytuacjach kryzysowych
- ochrona morskiej infrastruktury krytycznej
- współczesny terroryzm morski.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku bezpieczeństwo morskie państwa
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronach internetowych uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku bezpieczeństwo morskie państwa
Po ukończeniu bezpieczeństwa morskiego państwa można pracować jako:
- funkcjonariusz i pracownik w organach gospodarki morskiej, w tym takich służb jak Straż Graniczna, Ratownictwo Morskie, Służba Celna, Marynarka Wojenna
- specjalista na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem morskim w administracji publicznej i samorządowej oraz sektorze prywatnym
- specjalista w międzynarodowych organizacjach morskich i agencjach bezpieczeństwa morskiego
- młodszy marynarz pokładowy na promach, statkach rejsowych, jednostkach pływających na całym świecie.
Opinie o kierunku bezpieczeństwo morskie państwa
- Studiuję na kierunku bezpieczeństwo morskie państwa i zastanawiam się, czy po tym kierunku będąc absolwentem czeka mnie jakiś szybszy awans bądź jakieś udogodnienia w Straży Granicznej bądź ich morskim oddziale w Gdańsku.
- Jeśli są to studia cywilne to nie masz żadnych uprawnień, jedyne co zyskujesz to wiedza. Do straży granicznej musisz dostać się od zera, czyli normalna rekrutacja. (...) Możesz ubiegać się o pracę w portach lub innych cywilnych jednostkach morskich.
dyskusja z forum: https://forum.studia.net/topic/5637-bezpiecze%C5%8...