Filologia klasyczna
Filologia klasyczna jest gałęzią nauk humanistycznych, zajmującą się badaniem języków klasycznych dla kultury europejskiej (zwanych w skrócie po prostu klasycznymi), czyli greki i łaciny. Studenci filologii klasycznej w okresie studiów zapoznają się gruntownie z językiem łacińskim i greckim, literaturą, kulturą i historią polityczną starożytnej Grecji i Rzymu, a także z podstawami paleografii, literaturoznawstwa, językoznawstwa i historii filozofii.
Obok zagadnień czysto językowych i literackich filologia klasyczna zajmuje się również zagadnieniami polityczno-socjologicznymi związanymi z obszarem i okresem oddziaływań języków klasycznych.
Filologię klasyczną wykłada wiele szkół wyższych na terenie całego kraju, proponując m.in. takie specjalizacje jak:
- nauczycielska
- cywilizacja śródziemnomorska
- wiedza o literaturze, książce i teatrze
- edytorsko-translatorska.
Dla kogo studia na kierunku filologia klasyczna
To studia dla osób o zamiłowaniach językowych i humanistycznych. Osoby ubiegające się o przyjęcie na filologię klasyczną powinny mieć pewne ogólne przygotowanie z zakresu kultury antycznej wyniesione ze szkoły średniej, ewentualnie poszerzone własną lekturą książek o tematyce starożytnej.
Program kształcenia na kierunku filologia klasyczna
Przykładowe przedmioty, z jakimi przyjdzie się zmierzyć studentom filologii klasycznej, to:
- praktyczna nauka języka greckiego i łacińskiego
- mitologia Grecji i Rzymu
- literatura grecka i łacińska
- filozofia antyczna
- historia starożytna
- życie codzienne i obyczajowość starożytnej Grecji i Rzymu
- antyk a współczesne teorie literatury
- paleografia łacińska
- wprowadzenie do medio- i neolatynistyki
- motywy i toposy antyczne w literaturze i sztuce.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia klasyczna
Najczęściej i najlepiej punktowane przedmioty maturalne to język polski, język obcy, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, historia oraz historia sztuki.
Perspektywy pracy po kierunku filologia klasyczna
Absolwentów filologii klasycznej mogą zatrudnić wydawnictwa, archiwa, biblioteki i wszelkie instytucje, w których przydatna jest dobra znajomość klasycznej greki i łaciny oraz wiedza o antyku.
Opinie o kierunku filologia klasyczna
Wg mnie łacina to taka humanistyczna matematyka - uczy logicznego myślenia. Język piękny, studia ciekawe, a perspektywy zatrudnienia... takie jak po każdym kierunku ;) Dlatego lepiej iść na coś pozornie nie przyszłościowego (cokolwiek to słowo oznacza...) ale z pasją, niż zrobić coś "trendy" bez przekonania i nie wkładając w to serca. Pasjonaci zawsze dadzą sobie radę, ale to było na tym forum wielokrotnie podkreślane - i słusznie.
Przykłady pracy po FKl? Można zostać na uczelni, można uczyć w szkołach. Można być tłumaczem, pilotem wycieczek lub przewodnikiem (Grecja, Włochy), można zostać dziennikarzem, pracować w instytucjach kulturalnych... Możliwości jest wiele. Kierunek nie dla przypadkowych osób, zdecydowanie. Studia jak najbardziej szlachetne.
https://forum.gazeta.pl/forum/w,245,43566217,43566217,Filologia_klasyczna_czy_warto_.html
Jestem po 2. roku filologii klasycznej i przyznam, że są to bardzo ciekawe (ale też momentami męczące) studia, więc jeśli ktoś idzie tam przez przypadek i nie do końca wie, na co się zdecydował, raczej zrezygnuje. Mimo wszystko, zawsze osobiście zachęcam osoby z talentem do nauki języków. Nie mają nic do stracenia, a mogą odkryć niezwykły świat. :D
http://forum.mlingua.pl/archive/index.php/t-21903.html
Dwie moje koleżanki zaczęły ten kierunek (nie równocześnie) i obie przeniosły się na filologię polską. Jedna po drugim roku, druga po trzecim. Tłumaczyły to dużą ilością łaciny, co mnie dziwi, bo przecież wiedziały na co się decydują.
Niestety filologia klastyczna jest raczej dla osób które chcą się oddać tej dyscyplinie. Z ekonomicznego punktu widzenia, finanse niestety nie są związane z tą nauką.
http://forum.mlingua.pl/archive/index.php/t-21903.html
Sama studiowałam przez kilka miesięcy. Jak większość ludzi z roku znalazłam się tam z przypadku i już nie dawałam rady. Kierunek jest bardzo trudny, wymaga wręcz wybitnych zdolności językowych, a jeśli nie jesteś naprawdę tym zainteresowana, to zdecydowanie odradzam.
https://forum.gazeta.pl/forum/w,245,43566217,43566217,Filologia_klasyczna_czy_warto_.html