Jakiego kierunku studiów szukasz?

Gospodarka przestrzenna w Toruniu

Dowiedz się więcej o kierunku Gospodarka przestrzenna. Studia te dostępne są m.in. w Toruniu. Poznaj ofertę kształcenia, program nauczania oraz zasady rekrutacji. Przeczytaj, gdzie mogą pracować absolwenci i czy warto wybrać ten kierunek.
gospodarka przestrzenna w Toruniu

Gospodarka przestrzenna – studia w Toruniu

Studenci kierunku zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania rozwojem przestrzennym miast, wsi, osiedli oraz kształtowania przestrzeni zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, poszanowania środowiska i ekorozwoju. Uczą się sporządzania koncepcji i projektów urbanistycznych, dokumentów planistycznych i prognostycznych powstających na poziomie miasta i gminy. Poznają zasady prowadzenia polityki rozwoju i polityki przestrzennej w różnych kontekstach i sytuacjach.

Studia drugiego stopnia realizowane są na kierunku Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie.

Czym zajmują się specjaliści z zakresu gospodarki przestrzennej?

Osoba taka może być odpowiedzialna za opracowywanie koncepcji urbanistyczno-planistycznych oraz planów zagospodarowania przestrzennego. Przeprowadza analizy przestrzenne dla celów gospodarczych i społecznych. Zajmuje się monitoringiem środowiska geograficznego.

Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach

W programie nauczania znajdą się m.in.: teorie gospodarki przestrzenne, gospodarka lokalna i regionalna, podstawy architektury i budownictwa, planowanie infrastruktury technicznej, projektowanie urbanistyczne i architektoniczne, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, architektura krajobrazu, audyt krajobrazowy, odnawialne źródła energii, podstawy geodezji i kartografii, systemy informacji geograficznej z elementami katastru, GIS w gospodarce przestrzennej, podstawy teledetekcji i fotointerpretacji, strategie rozwoju krajowego, regionalnego i lokalnego, fundusze i programy UE, rewitalizacja miast i obszarów wiejskich, geologia stosowana, gospodarka zasobami glebowymi, kształtowanie i ochrona środowiska, geozagrożenia w planowaniu przestrzennym.

Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Toruniu

Kandydaci rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: geografia, biologia, matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, chemia, historia, historia sztuki lub wiedza o społeczeństwie.

Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.

Gospodarka przestrzenna – praca po studiach

Absolwenci są zatrudniani przykładowo w:

  • administracji państwowej i samorządowej w zakresie kształtowania i zarządzania przestrzenią
  • biurach projektowo-architektonicznych
  • ośrodkach badawczych
  • urzędach
  • firmach zajmujących się analizami przestrzennymi dla celów gospodarczych i społecznych
  • firmach doradczych
  • ośrodkach krajowych i europejskich zajmujących się ochroną, kształtowaniem i monitorowaniem środowiska geograficznego.

Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?

Ukończenie studiów otwiera drogę do pracy w różnych branżach. Absolwenci mają możliwość uczestniczenia w projektach planowania przestrzennego, wpływają na rozwój infrastruktury i przestrzeni publicznych a tym samym przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców.

Osoby po studiach na Gospodarce przestrzennej to specjaliści z zakresu zarządzania przestrzenią w kontekście zrównoważonego rozwoju, nowocześni inżynierowie pracujący przy tworzeniu dobrze zaplanowanych przestrzeni.

Gospodarka przestrzenna – opinie

Gospodarka przestrzenna to świetny wybór dla osób zainteresowanych urbanistyką, planowaniem przestrzennym i ochroną środowiska. Kierunek daje stabilne zatrudnienie i umożliwia wpływ na rozwój miast i regionów.

***

Może zainteresują Cię również kierunki:

E-gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie

Geografia fizyczna z geoinformacją

Geoinformacja

Geografia i gospodarka przestrzenna

Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS

Geopolityka

Planowanie i organizacja przestrzeni

Architektura krajobrazu

Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.

Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.

Fot. Freepik

Jakie uczelnie w Toruniu oferują kierunek gospodarka przestrzenna

Jakie inne kierunki oferowane są w Toruniu

a
administracja administracyjno-ekonomiczne studiaanalityka medycznaanalityka weterynaryjnaanaliza danych archeologiaarchitektura informacjiarchitektura wnętrz archiwistyka i zarządzanie dokumentacjąastronomiaaudiofonologiaautomatyka i robotyka
b
bezpieczeństwo narodowe bezpieczeństwo wewnętrzne biologia biologia sądowabiotechnologia biotechnologia medyczna
c
chemia chemia i technologia żywnościchemia kosmetycznachemia kryminalistycznachemia medycznachemistrycognitive science
d
designdiagnostyka molekularnadietetykadoradztwo podatkowedziennikarstwo i komunikacja społeczna
e
economicsekonomia elektroradiologiaetnologia i antropologia kulturowaeuropeistyka
f
farmacjafilologia angielska filologia bałkańska (bałkanistyka)filologia germańska filologia klasyczna i studia śródziemnomorskiefilologia polskafilologia polska jako obcafilologia romańskafilologia rosyjska (rusycystyka)filologia włoskafilozofiafinance and accounting finanse i rachunkowość fizjoterapiafizyka fizyka techniczna
g
geografia geografia i kształtowanie środowiskageoinformacja środowiskowaglobal change biologygospodarka cyfrowagospodarka przestrzenna gospodarka przestrzenna i geozarządzaniegrafika
h
historiahistoria sztuki
i
informatyka informatyka medialnainformatyka stosowanainformatyka w biznesieinternational politics and diplomacyinżynieria nanostruktur (makrokierunek)
j
japonistyka
k
kierunek lekarskikierunek lekarsko-dentystycznykognitywistykakomunikacja i psychologia w biznesiekonserwacja i restauracja dzieł sztukikosmetologiakrytyka artystycznakulturoznawstwo
l
lingwistyka praktycznalingwistyka praktyczna i copywritinglingwistyka stosowana logistyka lotnictwo i kosmonautyka
m
malarstwomanagementmatematyka matematyka i ekonomiamatematyka stosowanamedioznawstwomiędzydziedzinowe indywidualne studia humanistyczne i społeczne
n
nauki o rodzinie
o
ochrona dóbr kulturyoptometria (optyka okularowa)optyka okularowa z elementami optometrii
p
pedagogika pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna pedagogika specjalnaphysics and astronomypielęgniarstwopielęgniarstwo pomostowepolitologia położnictwopraca socjalnaprawo prawo w biznesiepsychologia
r
ratownictwo medyczne
s
socjologia sport i wellnessstosunki międzynarodowe studia skandynawsko-bałtyckie sztuka mediów i edukacja wizualna
t
teologiaterapia zajęciowaturystyka i rekreacja
u
urban sustainability studies
w
weterynaria wojskoznawstwowychowanie fizyczne i sport
z
zarządzanie zarządzanie i przywództwozdrowie publiczne