Ochrona środowiska w Rzeszowie
Ochrona środowiska - studia
Ochrona środowiska łączy wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk rolniczych oraz nauk inżynieryjno-technicznych.
Studenci zapoznają się z podstawowymi procesami zachodzącymi w przyrodzie. W toku studiów poruszane są problemy m.in. ekologii roślin i zwierząt, ekologii krajobrazu, grafiki inżynierskiej, geograficznych systemów informacyjnych (GIS), planowania przestrzennego, podstaw geodezji, projektowania korytarzy ekologicznych czy środowiskowych aspektów korzystania ze źródeł energii odnawialnej.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Ochrona środowiska – przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty kształcenia przewidziane w programie studiów na Ochronie środowiska: fizyka środowiska, flora Polski, fauna Polski, podstawy mikrobiologii, podstawy geologii, hydrologia, klimatologia i meteorologia, biogeografia, ekologiczne podstawy ochrony środowiska, ochrona przyrody, dendrologia, geomorfologia, hydrobiologia i monitoring wód, ochrona, rekultywacja i monitoring gleb, dobrostan zwierząt, ekologia krajobrazu, monitoring zintegrowany oraz przedmioty specjalnościowe.
Ochrona środowiska – specjalności
Na pierwszym stopniu studiów wybrać można:
- ochrona zasobów przyrodniczych
- ochrona i kształtowanie terenów rolniczych
Studenci drugiego stopnia mają do wyboru:
- hydroekologia i zarządzanie środowiskiem wodnym,
- ochrona i zarządzanie zasobami przyrody
- ochrona środowiska agrarnego
Ochrona środowiska – rekrutacja
Kandydaci obowiązkowo wybierają jeden przedmiot maturalny spośród: chemia, fizyka z astronomią lub fizyka, matematyka, biologia.
Dodatkowo mogą wskazać także jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Jeśli liczba kandydatów z tą samą liczbą punktów przewyższa limit wolnych miejsc, dodatkowym kryterium będzie wynik maturalny z jednego z powyższych przedmiotów, nie wskazanych wcześniej w rekrutacji.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z ochroną środowiska możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia przyrodnicze i inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ochronie środowiska
Studia na tym kierunku przygotowują do pracy m.in. w:
- administracji rządowej i samorządowej
- instytucjach powołanych do zarządzania i monitorowania środowiska
- zakładach przemysłowych
- szpitalach, laboratoriach
- prywatnych firmach wykonujących ekspertyzy przyrodnicze
- parkach narodowych i krajobrazowych
- placówkach edukacyjnych, w tym ośrodkach edukacji ekologicznej
- terenowych stacjach badawczych
- nadleśnictwach
- szkołach wyższych i instytutach naukowych
Czy warto studiować Ochronę środowiska?
Duży nacisk w trakcie studiów na UR położony jest na samodzielną pracę polegającą na przeprowadzaniu eksperymentów, rozwiązywaniu zadań inżynierskich, wykonywania projektów i ekspertyz z zakresu monitoringu i ochrony środowiska.
Oprócz zajęć w salach wykładowych czy laboratoriach przewidziane są wyjazdy terenowe do stacji dydaktyczno-naukowych parków narodowych.
Zarobki po Ochronie środowiska
Specjaliści w tej dziedzinie mogą pracować w różnorodnych branżach. Co za tym idzie, zarobki zależeć będą od miejsca zatrudnienia, posiadanego doświadczenia. Najwyższe wynagrodzenia odnotowują osoby zatrudnione w budownictwie, energetyce, przemyśle lekkim i ciężkim.
Ochrona środowiska – opinie
***
Dostępnych jest wiele innych kierunków, ściśle związanych z tematyką ochrony środowiska. Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych