Analityka medyczna w Katowicach
Analityka medyczna – studia w Katowicach
Studia na Analityce medycznej łączą elementy z zakresu nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych. Pozwalają uzyskać szeroką wiedzę i umiejętności w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, poznać tajniki ludzkiego organizmu. Studenci poznają zagadnienia związane z nowoczesnymi technologiami diagnostycznymi, metodykami badań laboratoryjnych oraz interpretacją wyników analiz. Studenci zdobywają wiedzę ogólną i specjalistyczną w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych.
Studia mają formę jednolitych magisterskich, trwają pięć lat.
Czym zajmuje się diagnosta laboratoryjny?
Diagnosta laboratoryjny przygotowuje próbki materiału biologicznego oraz sprawdza zgodność danych ze zleceniem na badania laboratoryjne. Przeprowadza różnego rodzaju badania laboratoryjne, w tym analizy biochemiczne, mikroskopowe, immunologiczne czy molekularne. Sporządza sprawozdanie z wykonanego badania laboratoryjnego przedstawione w formie liczbowej lub opisowej wraz z zakresem biologicznych wartości referencyjnych
Ponadto osoba z wykształceniem w zakresie analityki medycznej może prowadzić działalność dydaktyczną w uczelniach, pomagać w laboratoryjnej interpretacji wyników oraz uczestniczyć w czynnościach związanych z udzielaniem akredytacji, jak również wspierać pacjentów w zrozumieniu swoich wyników.
Analityka medyczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na Analityce medycznej będą m.in.: biofizyka medyczna, biologia medyczna, chemia organiczna, chemia ogólna i nieorganiczna, chemia fizyczna, podstawy biotechnologii medycznej, biochemia, chemia analityczna, fizjologia, immunologia, analiza instrumentalna, biologia molekularna, analityka ogólna, genetyka medyczna, patomorfologia, cytologia kliniczna, farmakologia, toksykologia, diagnostyka izotopowa, diagnostyka laboratoryjna, prawo medyczne.
Analityka medyczna – specjalizacja
Same studia realizowane są bez podziału na specjalności czy ścieżki kształcenia. Natomiast kolejnym etapem kształcenia może być uzyskanie specjalizacji w zakresie przykładowo:
- laboratoryjnej diagnostyki medycznej
- laboratoryjnej immunologii medycznej
- mikrobiologii medycznej
- laboratoryjnej transfuzjologii medycznej
- laboratoryjnej toksykologii medycznej
- laboratoryjnej genetyki medycznej
- zdrowia publicznego
- cytomorfologii medycznej
- parazytologii medycznej
- epidemiologii
- laboratoryjnej hematologii medycznej
- laboratoryjnej genetyki sądowej
- laboratoryjnej toksykologii sądowej.
Analityka medyczna – rekrutacja w Katowicach
Nabór na Analitykę medyczną w Katowicach odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Analitykę medyczną w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Analityka medyczna – praca po studiach
Możliwości zatrudnienia jest wiele. Absolwenci mogą przykładowo pracować w:
- medycznych laboratoriach diagnostycznych,
- zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
- instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
- urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej oraz szkolnictwie,
- firmach zajmujących się produkcją sprzętu i reagentów stosowanych w analityce medycznej.
Zarobki po Analityce medycznej
Diagnosta ze specjalizacją zarabia średnio nieco ponad 8 000 zł brutto. Zarobki diagnosty bez specjalizacji wynoszą ok. 6500 zł.
Analityka medyczna – opinie
Kierunek jest odpowiedni dla osób o predyspozycjach do pracy laboratoryjnej, zamiłowaniu do nauk medycznych, farmaceutycznych, biologii i chemii, interesujących się nowymi technologiami. Dobrze sprawdzą się osoby cierpliwe, skrupulatne, dociekliwe.
Czy warto studiować Analitykę medyczną?
Studia na tym kierunku dają przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. To zatem ścieżka edukacji, która przybliża do uzyskania uprawnień do wykonywania tego zawodu.
Wykłady i ćwiczenia odbywają się w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki:
Analityka z diagnostyką molekularną
Fot. Freepik