Farmacja w Katowicach
Farmacja - studia
Kierunek realizowany jest w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym w formie jednolitych studiów magisterskich, trwających 5,5 roku. Ostatni semestr to praktyka w aptece.
Studia przygotowują do zawodu farmaceuty. Obejmują wiedzę z zakresu nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych.
Czym zajmuje się farmaceuta?
Farmaceuta pracujący w aptece wydaje i sprzedaje leki na receptę oraz inne wyroby lecznicze. Dba o zaopatrzenie apteki, doradza w zakresie leczenia nieskomplikowanych schorzeń. Wykonuje maści, krople zgodnie z zaleceniem lekarza.
Farmaceuci zajmują się tworzeniem nowych receptur leków, nadzorowaniem produkcji medykamentów, prowadzeniem analiz w laboratoriach i szpitalach.
Farmacja – przedmioty na studiach
W programie studiów przewidziane są m.in. kursy: anatomia, biofizyka, biologia i genetyka, chemia ogólna i nieorganiczna, historia farmacji, biologia molekularna, analiza instrumentalna, chemia leków, immunologia, prawo farmaceutyczne, bromatologia, farmakognozja, farmakoekonomika, toksykologia, mikrobiologia, technologia postaci leku, farmakokinetyka, leki pochodzenia naturalnego, opieka farmaceutyczna.
Zajęcia odbywają się będą w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowcy oraz praktyk zawodowych.
Farmacja – rekrutacja
Kandydaci muszą zdać na maturze biologię lub chemię oraz drugi przedmiot spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Farmację w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia farmaceutyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Farmacji
Absolwenci mogą być zatrudnieni przykładowo w:
- aptekach ogólnodostępnych
- aptekach szpitalnych
- hurtowniach farmaceutycznych
- przemyśle farmaceutycznym
- firmach kosmetycznych
- inspekcji farmaceutycznej
- jednostkach kontrolno-pomiarowych
- ośrodkach badawczo-rozwojowych
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk farmaceutycznych
Ile zarabia farmaceuta?
Farmaceuta pracujący w aptece na całym etacie na umowę o pracę zarabia 3500-4000 zł netto. Ta kwota może się zwiększyć po zdobyciu doświadczenia, zwiększeniu stażu pracy. Inną pensję otrzyma osoba zatrudniona w aptece sieciowej czy indywidualnej.
Czy warto studiować Farmację?
Zdobyte na studiach wykształcenie gwarantuje pewną, stabilną pracę w dynamicznie rozwijającej się branży. Można się pokusić o stwierdzenie, że studiowanie Farmacji się opłaca. Ludzie zawsze będą chorować, a tym samym potrzebować leków.
Farmacja – opinie
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: