Technologia chemiczna w Katowicach

Technologia chemiczna – studia w Katowicach
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z obszaru technologii chemicznej, podstaw budowy aparatury chemicznej, operacji i procesów jednostkowych, technik analizy chemicznej w tym analizy instrumentalnej.
Technologia chemiczna dostępna jest w Katowicach na poziomie pierwszego stopnia. W Gliwicach, na Politechnice Śląskiej można wybrać ten kierunek zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu.
Technologia chemiczna – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- zielona chemia i czyste technologie
- technologia nieorganiczna i organiczna.
Czym zajmuje się technolog chemiczny?
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny za projektowanie i kontrolę procesów produkcyjnych, realizuje projekty badawczo-rozwojowe w zakresie np. nowych technologii oraz optymalizuje procesy produkcyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zrównoważonego rozwoju.
Technologia chemiczna – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się m.in.: maszynoznawstwo i aparatura przemysłu chemicznego, chemia analityczna, podstawy technologii chemicznej, chemia organiczna, chemia nieorganiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, podstawy technik instrumentalnych, technologia chemiczna – surowce i procesy, elektronika i elektrotechnika, chemia materiałów, kontrola procesów technologicznych, termodynamika techniczna i chemiczna, automatyka i pomiar wielkości fizykochemicznych, kataliza i procesy katalizacyjne, projektowanie procesów technologicznych a także przedmioty specjalnościowe.
Technologia chemiczna – rekrutacja na studia
Nabór na Uniwersytet Śląski odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, informatyka.
Na Politechnice Śląskiej punktowana jest matematyka oraz jeden przedmiot wybrany spośród: matematyka (poziom rozszerzony), biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię chemiczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia chemiczna – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są przykładowo w:
- przemyśle chemicznym
- przemyśle paliwowym
- technologicznych instytutach badawczych
- biurach projektowych
- sektorach administracji i zarządzania.
Technologia chemiczna - opinie
Jeśli rozważasz pracę w przemyśle chemicznym, chcesz w przyszłości wprowadzać innowacyjne, ekologiczne rozwiązania, rozważ studia na Technologii chemicznej.
„Studiowałem Technologię Chemiczną – polecam. Wymagający kierunek, ale było warto. Co do kadry, większość to ludzie z dużą wiedzą, pasją i sukcesami zawodowymi – zajęcia z nimi to prawdziwa przyjemność. Studia wymagające, ale bez kłopotu znajdziesz czas na życie studenckie. Fajne jest to, że możesz rozwijać swoje zainteresowania w Kole Chemików czy PBLach.” – absolwent Politechniki Śląskiej
Czy warto studiować Technologię chemiczną?
Branża chemiczna nieustająco się rozwija. Jej kluczowe obszary, to innowacyjne technologie, wysokiej jakości surowce pochodzenia naturalnego, energia czerpana z odnawialnych źródeł, eliminacja zanieczyszczeń.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Poznaj studia techniczne
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Katowicach oferują kierunek technologia chemiczna
