Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

uczelnia publiczna, 61-712 Poznań, ul. Wieniawskiego 1, (+61) 829 40 00, dnuam@amu.edu.pl

Akademiki - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Studiując na UAM, masz możliwość zamieszkania w jednym z kilku domów akademickich. Akademiki UAM położone są w różnych dzielnicach Poznania. Do każdego z nich bez problemu dotrzesz korzystając z komunikacji miejskiej.

Wybierając swój dom studencki na czas studiów - sprawdź czy znajduje się w okolicy siedziby wydziału.

DS Babilon: akademik znajduje się niedaleko poznańskiej Cytadeli, w sąsiedztwie domów studenckich innych uczelni (ul. Dożynkowa 9b). Bliskość parku, w którym studenci w ciepłe dni spędzają wolny czas to tylko jeden z atutów. Jego zaletą jest bliskość kilku linii tramwajowych, które jeżdżą w różne części Poznania. Babilon ma 4 piętra i zapewnia 302 miejsca. Na każdym z nich znajdują się w pełni wyposażone pokoje 1- i 2-osobowe, a każdy lokator ma możliwość podłączenia się do sieci bezpłatnego internetu EduRoam.

DS Hanka: lokalizacja w samym centrum Poznania (budynek przy Alei Niepodległości 26) sprawia, że to jeden z najchętniej wybieranych domów studenckich. Zabytkowy budynek powstał w latach 1925 – 1929, ale w 2018 roku został gruntownie wyremontowany. „Kultowa” Hankaposiada 153 pokoje, w których zamieszkać może łącznie 200 osób. Większość pokoi jest jednoosobowa, jednak są też pokoje dwuosobowe itzw.”rodzinne”. Wszystkie lokale mieszkalne posiadają indywidualne łazienki z WC wyposażonym w prysznice. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto w budynku zaprojektowano stołówkę studencką oraz pomieszczenia rekreacyjno-sportowe i administracyjne.

DS Nieszawska: nazwa akademika jest ściśle związana z jego lokalizacją. Budynek znajduje się przy ulicy Nieszawskiej 3. Znajduje się w doskonale skomunikowanym punkcie, pozwalającym na dojazd do każdej części Poznania oraz szybkie zakupy w znanych marketach. Oferuje pokoje o podwyższonym standardzie. Są to pokoje 1-osobowe oraz pokoje 1-osobowe w segmentach 2-pokojowych, z własną kuchnią i łazienką. Zapewnia zakwaterowanie 290 studentom.

DS Zbyszko i Jagienka: położone są w okolicy dzielnic Winiary i Winogrady (ul. Piątkowska 80). Oferują pokoje 1- i 2-osobowe z lodówką i pełnym wyposażeniem. Przy każdym pokoju znajduje się indywidualna łazienka. Zbyszko zapewnia zakwaterowanie 318, a Jagienka 347 studentom UAM. Na każdym piętrze budynku znajdują się dwie kuchnie (z miejscem do spożycia posiłku), pralnia i suszarnia oraz pokój do nauki. Studenci mieszkający w Zbyszku lub w Jagience mogą korzystać z bezpłatnego internetu EduRoam oraz możliwości oglądania TV dzięki gniazdom połączonych z anteną na dachu. Woda ogrzewana jest przez system kolektorów słonecznych na dachu.

DS Meteor: to jeden z najnowszych i najnowocześniejszych obiektów UAM. Znajduje się w zachodniej części Kampusu Morasko. Jest zlokalizowany w malowniczej, zielonej okolicy, z jednoczesnym łatwym dostępem do centrum miasta. Dostępnych jest 160 pokoi jednoosobowych oraz 120 dwuosobowych, z których każdy wyposażony jest w aneks kuchenny oraz prywatną łazienkę. Mieszkańcy mogą korzystać również z ogólnodostępnych kuchni, w pełni wyposażonych w sprzęt AGD, jadalni oraz pralni z suszarnią. Do dyspozycji: strefa relaksu z hamakami, przestronny, zielony dziedziniec, boisko sportowe oraz stoły do gry w tenisa stołowego, które zapewnią rozrywkę i możliwość integracji.

Akademiki - informacje ogólne

Akademik, zwany także domem studenckim, jest miejscem, w którym studenci mogą mieszkać w czasie studiów.

Tego typu zakwaterowanie uznawane jest za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z racji odległego zamieszkania muszą znaleźć lokum dla siebie na czas zdobywania wykształcenia. Zwyczajowo koszty mieszkania w domu studenckim są o 40 - 50% niższe w porównaniu do wynajmu pokoju czy kawalerki. W zależności od wyboru konkretnego domu studenckiego, najczęściej oferowane są pokoje jedno- oraz dwuosobowe z prywatną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym. Czasem zdarzają się pokoje trzy- i cztero-osobowe oraz takie, gdzie wspólna łazienka oraz ogólnodostępna kuchnia jest zlokalizowana na piętrze.

Według Wikipedii w całej Polsce mamy 504 domy studenckie prowadzone przez uczelnie lub na ich zlecenie. Mogą one zapewnić zakwaterowanie dla 136 905 studentów, co zaspokaja zaledwie 8,8% zapotrzebowania. W najbliższych latach na rynku może pojawić się ok. 15 tys. nowych miejsc w akademikach prywatnych.

Komu należy się akademik?

Sposób rozpatrywania podań oraz przyznanie miejsc w akademikach zależy od określonych czynników. Zazwyczaj w grupie uprzywilejowanej są:

  • osoby mieszkające daleko od uczelni
  • studenci pochodzący z rodzin o słabej sytuacji finansowej
  • ci, którzy mają trudną sytuację życiową (przyczyny losowe)
  • osoby studiujące w trybie stacjonarnym
  • studenci, którzy zaczynają pierwszy rok studiów

Jakie ceny za akademik?

Ceny za miejsce w domu studenckim uczelni publicznej wahają się od 440 złotych do 700 złotych za miesiąc. Dla porównania - miesięczna opłata w prywatnym akademiku to koszt rzędu 1195 złotych (dane CBRE). Koszty akademików na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i zależą od standardu oraz liczby osób w pokoju.

Typy studiów w Polsce