Architektura w Katowicach
Architektura - studia
Architektura łączy wiedzę techniczną ze sztukami pięknymi.
Studenci kierunku poznają zasady projektowania architektonicznego i urbanistycznego, kształtowania przestrzeni oraz planowania przestrzennego. Zapoznają się z historią i teorią architektury i urbanistyki, sztuk pięknych, przepisami techniczno-budowlanymi i przebiegiem procesu inwestycyjnego. Uczą się technik budownictwa, zasad technologii budowlanych, konstrukcji i fizyki budowli.
Studia są dwustopniowe, absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra inżyniera.
Architektura – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: projektowanie architektoniczne, projektowanie urbanistyczne, projektowanie konserwatorskie, historia architektury, budownictwo ogólne i materiałoznawstwo, konstrukcje budowlane, instalacje budowlane i energooszczędność, planowanie miejscowe, planowanie regionalne, ekonomika i organizacja procesu inwestycyjnego, prawo budowlane, etyka i specyfika zawodu architekta, wykonywanie zawodu architekta, nowe technologie i metody projektowania w architekturze, praktyka zawodowa, komputerowe wspomaganie projektowania, landscape design.
Studenci uczestniczą także w warsztatach, praktykach projektowych i badaniach historyczno-konserwatorskich, plenerach malarskich i rysunkowych
Architektura – rekrutacja
Na Politechnice Śląskiej punktowana jest matematyka zdawana na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Kandydaci przystępują także do sprawdzianu uzdolnień artystycznych.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów bez egzaminów wstępnych, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Architekturę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Architekturze
Absolwenci pracują w:
- biurach projektowych
- pracowniach architektonicznych
- nadzorze budowlanym
- administracji
- instytucjach badawczych
- firmach deweloperskich
- biurach nieruchomości
- firmach designerskich
- rzeczoznawstwie budowlanym.
Ile zarabia architekt?
Z danych portalu jobted.pl wynika, że całkowite wynagrodzenie na tym stanowisku to przedział od niespełna 3500 zł do ponad 21 000 zł brutto. Na wysokość zarobków wpływa miejsce i forma zatrudnienia, doświadczenie, renoma, uzyskiwane premie, prowizje, ewentualne udziały w dochodach firmy.
Czy warto studiować Architekturę?
Architektura – opinie
Kandydaci na studia architektoniczne powinni wyróżniać się wrażliwością artystyczną, wyobraźnią przestrzenną, pomysłowością, kreatywnością, otwartością na niestandardowe rozwiązania. Równie istotne będą uzdolnienia manualne i predyspozycje techniczne.
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych