Biotechnologia w Rzeszowie
Biotechnologia - studia
Studiowanie Biotechnologii wymaga determinacji, pasji, zacięcia naukowego i zamiłowania do pracy laboratoryjnej. Jeśli posiadasz te cechy i chcesz zmierzyć się z tą przyszłościową dziedziną, z której dokonań czerpie przemysł, farmacja, medycyna – wybierz studia biotechnologiczne.
Biotechnologia skupia się na biochemicznych, molekularnych i komórkowych podstawach funkcjonowania organizmów. Studenci poznają metody modelowania i projektowania procesów biotechnologicznych, sposoby wykorzystania materiału biologicznego, zasady przeprowadzania analizy chemicznej. Uczą się zastosowania specjalistycznej aparatury.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: biologia komórki, genetyka, aparatura chemiczna i biotechnologiczna, biochemia, biofizyka, chemia analityczna, mikrobiologia ogólna, mikrobiologia przemysłowa, analiza instrumentalna, biologia molekularna, biochemia roślin, inżynieria procesowa, technologia biomateriałów, enzymologia, inżynieria genetyczna.
Studia realizowane są dwustopniowo. Absolwenci – zależnie od wybranej uczelni – uzyskują tytuł licencjata lub inżyniera, a następnie magistra.
Biotechnologia w Rzeszowie – specjalności
Na kierunku Biotechnologia dostępne są specjalności:
- biotechnologia analityczna
- biotechnologia medyczna
- biochemia stosowana
- oczyszczanie i analiza produktów biotechnologicznych
Studenci studiów drugiego stopnia mogą wybrać:
- biotechnologia farmaceutyczna
- diagnostyka laboratoryjna w biotechnologii
- inżynieria procesowa i bioprocesowa
- oczyszczanie i analiza produktów biotechnologicznych
Biotechnologia w Rzeszowie – rekrutacja
Podczas rekrutacji na Politechnikę Rzeszowską punktowana jest matematyka oraz do wyboru biologia, chemia lub fizyka.
Kandydaci na Uniwersytet Rzeszowski muszą zdać na maturze biologię lub chemię. Dodatkowym kryterium jest wynik z matematyki. W przypadku równej liczby punktów rozstrzygający będzie wynik z języka obcego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – perspektywy pracy
Typowe miejsca pracy absolwentów Biotechnologii to:
- laboratoria różnego typu (badawcze, kontrolne, diagnostyczne)
- firmy przemysłu biotechnologicznego
- instytuty i ośrodki naukowe, badawcze, badawczo-rozwojowe
- instytucje nadzoru i kontroli jakości.
Biotechnologia - opinie
Dowiedz się więcej o studiowaniu Biotechnologii:
Czy warto studiować Biotechnologię?
Biotechnologia może pomóc w rozwiązywaniu globalnych problemów zdrowotnych i ekologicznych, co sprawia, że praca w tej dziedzinie może być wyjątkowo satysfakcjonująca.
Studia na biotechnologii mogą być fascynującym i obiecującym wyborem dla osób zainteresowanych naukami biologicznymi, technologią i jej zastosowaniami. Jednak podjęcie tej decyzji powinno być przemyślane, a najlepiej kierować się swoimi pasjami i zainteresowaniami, aby czerpać satysfakcję z nauki i przyszłej kariery zawodowej.
Zarobki po Biotechnologii
Mediana zarobków biotechnologa wynosi nieco ponad 4400 zł brutto. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby z kilkuletnim stażem.
Okazuje się, że większe zarobki w dziedzinie biotechnologii uzyskują kobiety.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze