Europejskie prawo gospodarcze
Dla kogo studia na kierunku europejskie prawo gospodarcze
Kierunek studiów adresowany jest do absolwentów studiów I stopnia w wymiarze 240 punktów ECTS, np. studiów prawniczych lub innych studiów licencjackich, w ramach których m.in. co najmniej 6 punktów ECTS zostało zdobytych w zakresie prawa europejskiego.
Studia licencjackie mogą mieć także inne ukierunkowanie, np. ekonomiczne lub polityczne. W takiej sytuacji komisja egzaminacyjna sprawdzi, czy w ramach tych studiów została nabyta niezbędna wiedza przygotowująca do nauki na kierunku „Europejskie Prawo Gospodarcze”.
Program kształcenia na kierunku europejskie prawo gospodarcze
Pierwszy semestr obejmuje cztery obowiązkowe moduły bazowe:
- Moduł 1 – Europäische Wirtschaftsverfassung
- Moduł 2 – Europäisches Wettbewerbsrecht
- Moduł 3 – Europäisches Privatrecht
- Moduł 4 – Die EU im globalen Handels- und Wirtschaftsverkehr
W drugim semestrze studenci wybierają jeden moduł obowiązkowy, który z reguły obejmuje trzy z sześciu kursów do wyboru. Obecna oferta obejmuje następujące zajęcia: „Europäisches Wettbewerbsverfahrensrecht“, „Europäisches Lauterkeit- und Markenrecht“, „EU-Prozessrecht“, „Europäisches Arbeitsrecht“, „Europäisches (Wirtschafts-)Strafrecht“, „Europäisches Agrar- und Ernährungswirtschaftsrecht“.
Także w drugim semestrze studenci piszą pracę magisterską.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku europejskie prawo gospodarcze
Warunki przyjęcia na studia to:
- Ukończone studia prawnicze w wymiarze 240 punktów ECTS. Alternatywnie mogą być ukończone inne kierunki studiów wykazujące związek z tematyką prawniczą.
- Dostateczna wiedza w dziedzinie prawa europejskiego, w zakresie podstaw prawa materialnego i instytucjonalnego Unii Europejskiej. Niezbędny jest tutaj dowód udziału w zajęciach na uniwersytecie w ramach studiów I stopnia w wymiarze co najmniej 6 punktów ECTS lub 4 godzin zajęć tygodniowo w semestrze.
Perspektywy pracy po kierunku europejskie prawo gospodarcze
Absolwenci tego kierunku studiów mogą znaleźć zatrudnienie m.in.:
- w administracji, urzędach i ministerstwach
- w firmach prywatnych (w zakresie doradztwa gospodarczego, prawnego, personalnego czy podatkowego, w kancelariach prawnych etc.)
Ponadto, ze względu na interdyscyplinarny charakter programu studiów magisterskich, absolwenci odnajdą się nie tylko w prawnych, ale również w gospodarczych lub politycznych dziedzinach.