Fizyka medyczna w Katowicach
Fizyka medyczna – studia w Katowicach
Studia na Fizyce medycznej obejmują zagadnienia z zakresu fizyki, nowoczesnych technologii, informatyki oraz medycyny.
Studenci zaznajamiają się m. in. z metodami fizycznymi stosowanymi w biologii i medycynie, zarówno w diagnostyce jak i w terapii, a także podstawami inżynierii materiałowej w medycynie oraz budową aparatury medycznej i jej zastosowaniem. Uczą się posługiwania się narzędziami informatycznymi i inżynierskimi niezbędnymi dla inżyniera fizyki medycznej.
Poznają zasady pracy w zespołach interdyscyplinarnych, złożonych z lekarzy, biologów, chemików, techników.
Studia realizowane są na poziomie inżynierskim (trwają 3,5 roku) oraz magisterskim (trwają 1,5 roku).
Czym zajmuje się fizyk medyczny?
Fizyk medyczny wykorzystuje zasady fizyki w celu poprawy diagnostyki i terapii medycznej, zapewniając bezpieczeństwo i skuteczność procedur medycznych oraz rozwijając nowe technologie w dziedzinie medycyny. Zajmuje się przykładowo rozwojem i doskonaleniem technik obrazowania medycznego, takich jak tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI), ultrasonografia (USG) czy radiografia. Uczestniczy w kalibracji i konserwacji sprzętu oraz w interpretacji wyników badań obrazowych.
Fizycy medyczni są zaangażowani w dostosowywaniu dawek promieniowania do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność procedury radioterapii.
Wykorzystują zasady fizyki jądrowej w celu rozwoju technik diagnostycznych, takich jak obrazowanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna), oraz w terapii radioizotopowej.
Zajmują się szkoleniem personelu medycznego w zakresie bezpiecznego i skutecznego stosowania technik diagnostycznych i terapeutycznych opartych na fizyce.
Fizyka medyczna – przedmioty na studiach
Program nauczania na specjalności dozymetria kliniczna zawiera przykładowo takie przedmioty: anatomia człowieka, podstawy biologii komórki, między fizyką a medycyną, biomedyczne aplikacje praw fizyki, fizjologia człowieka, medycyna fizykalna, aparatura medyczna i jej zastosowanie, wstęp do fizyki jądrowej, anatomia radiologiczna, podstawy radioterapii, podstawy fizyczne metod diagnostyki i terapii, elektronika, ochrona radiologiczna, fizyka jądra atomowego i cząstek elementarnych, analiza sygnałów biomedycznych, dozymetria promieniowania jonizującego, kontrola jakości w pracowniach medycznych, zastosowanie izotopów w medycynie, metody obrazowania w medycynie, teleradioterapia.
Fizyka medyczna – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia realizowane są specjalności:
- dozymetria kliniczna
- elektroradiologia.
Z kolei na drugim stopniu kształcenia dostępne są:
- diagnostyka i obrazowanie medyczne
- dozymetria i terapia onkologiczna.
Fizyka medyczna – rekrutacja w Katowicach
Podstawą naboru jest konkurs świadectw maturalnych, uwzględniający wynik uzyskane z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę medyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka medyczna – praca po studiach
Absolwenci poszczególnych specjalności mogą podjąć pracę przykładowo w:
- placówkach medycznych (klinikach, szpitalach)
- placówkach rozwojowo-badawczych
- inspekcji ochrony radiologicznej
- placówkach radioterapii
- podmiotach świadczących usługi dozymetryczne
- firmach zajmujących się dystrybucją i instalacją sprzętu medycznego
- zakładach medycyny nuklearnej
- pracowniach EEG, EMG, EKG, audiologicznych
- laboratoriach środowiskowych i specjalistycznych, np. ośrodkach radioizotopów.
Ile zarabia fizyk medyczny?
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 7150 zł brutto. Na zarobki powyżej 8 760 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fizyków medycznych. Wielkość wynagrodzenia konkretnych osób uzależniona będzie od miejsca i formy zatrudnienia, posiadanego stażu pracy, doświadczenia.
Czy warto studiować Fizykę medyczną w Katowicach?
Studia na Fizyce medycznej to nie tylko teoria. Do dyspozycji studentów są laboratoria zlokalizowane w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Studenci korzystają także z zasobów Katedr i Zakładów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakładów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach, szpitali i klinik oraz podmiotów gospodarczych działających w zakresie medycyny i fizyki medycznej.
Praca fizyków medycznych ma istotne znaczenie dla postępu w dziedzinie opieki zdrowotnej i poprawy jakości życia pacjentów.
Fizyka medyczna - opinie
Fizyka medyczna to dobry wybór dla osób o predyspozycjach do nauk ścisłych, ale również kandydatów, których interesuje, jak funkcjonuje organizm człowieka i chcą odkrywać jego tajemnice i rozwijać nowoczesne techniki biomedyczne.
Kierunek przygotowuje m.in. do wykonywania takich zawodów, jak: inżynier fizyk medyczny, technik elektroradiolog, młodszy asystent elektroradiologii oraz inspektor ochrony radiologicznej.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki z tego zakresu:
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz typy studiów technicznych.
Sprawdź inne kierunki ścisłe.