Inżynieria materiałowa w Katowicach
Inżynieria materiałowa – studia w Katowicach
Inżynieria materiałowa jest interdyscyplinarną dziedziną badań naukowo-technicznych, która zajmuje się analizą wpływu struktury chemicznej i fizycznej materiałów na ich właściwości elektryczne, mechaniczne, optyczne, powierzchniowe, chemiczne, magnetyczne i termiczne, a także rozmaite kombinacje tych właściwości.
Studenci poznają budowę materiałów, metody ich kształtowania, badania oraz właściwości i zastosowania.
Studia realizowane są także w języku angielskim.
Czym zajmuje się inżynier materiałowy?
Inżynier materiałowy może opracowywać zupełnie nowe materiały lub rozwijać już istniejące, dążąc do ich ulepszenia, jak np. do zwiększenia ich wytrzymałości, odporności cieplnej, przewodności elektrycznej, biozgodności, trwałości.
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny za dobór technologii produkcji materiałów metalowych, polimerowych, ceramicznych i kompozytowych, właściwe zastosowanie odpowiednich materiałów. Zajmuje się przykładowo przetwórstwem materiałów czy ich uszlachetnianiem. Podejmuje decyzje związane z recyklingiem materiałów. Analizuje mechanizmy zużycia materiałów, prowadzi badania i prognozuje trwałość wyrobów.
Inżynieria materiałowa – specjalności
Na pierwszym stopniu można wybrać:
- biomateriały
- innowacyjne materiały inżynierskie
- biomaterials
- innovative engineering materials.
Na studiach drugiego stopnia realizowane są:
- biomateriały
- kontrola jakości materiałów i wyrobów
- nauka o materiałach
- nowoczesne materiały i technologie
- inżynieria jakości
- kompozyty i tworzywa sztuczne
- materiały i technologie w lotnictwie
- materiały i technologie w motoryzacji.
Inżynieria materiałowa – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się: komputerowe wspomaganie projektowania, krystalografia, matematyczno-fizyczne podstawy nauki o materiałach, nauka o materiałach, mechanika i wytrzymałość materiałów, mechanika z elementami biomechaniki, metody badań materiałów, prototypowanie i druk 3D, wprowadzenie do inżynierii biomateriałów, biomateriały ceramiczne, biomateriały kompozytowe, biomateriały metaliczne, biomateriały polimerowe, nonomateriały w medycynie, multifunkcjonalne biomateriały, inżynieria powierzchni materiałów, komputerowe modelowanie struktury i właściwości materiałów inżynierskich.
Inżynieria materiałowa – rekrutacja w Katowicach
Kandydaci na Politechnikę Śląską przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z matematyki na poziomie podstawowym, jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Na Uniwersytecie Śląskim punktowana jest matematyka, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, informatyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię materiałową realizowaną w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria materiałowa – praca po studiach
Absolwenci pracują w różnych branżach przemysłu, wykorzystujących nowoczesne technologie materiałowe. Mogą rozwijać się zawodowo w takich dziedzinach, jak:
- implantologia,
- lotnictwo,
- przemysł motoryzacyjny.
Czy warto studiować Inżynierię materiałową?
Nowoczesne materiały to podstawa postępu cywilizacyjnego. Zaawansowana elektronika, implanty, miniaturyzacja, loty w kosmos nie byłyby możliwe bez rozwoju inżynierii materiałowej. Inżynierowie materiałowi odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów związanych z wydajnością, trwałością i funkcjonalnością materiałów.
Studia na tym kierunku to przede wszystkim duża liczba zajęć praktycznych w nowoczesnych i bardzo dobrze wyposażonych laboratoriach.
Studenci mają możliwość uczestniczenia w wymianach międzynarodowych zarówno w ramach ogólnouczelnianych programów, jak i dzięki bezpośredniej współpracy naukowców z ośrodkami w innych krajach.
Inżynieria materiałowa – opinie
Studia będą dobrym wyborem dla osób, które fascynuje nauka i technologia, są kreatywne, chcą przekuwać teorię w praktyczne rozwiązania.
„Studiowanie inżynierii materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach to bardzo wartościowe doświadczenie, studia te są dobrym wyborem, który daje wiele możliwości w przyszłości. Łączą one wiedzę z zakresów chemii, fizyki oraz matematyki tworząc studiowany przeze mnie kierunek- czyli wspomnianą wyżej inżynierię materiałową. Jeden z przedmiotów wiodących, a mianowicie Nauka o materiałach łączy ze sobą zagadnienia teoretyczne wraz z zajęciami praktycznymi- laboratoriami lub ćwiczeniami, co daje możliwość nie tylko poznania suchej (ale również przydatnej) teorii, ale też doświadczenia praktyki. Studiując dowiedziałem się wielu ciekawych i nowych rzeczy, a także poszerzyłem swoją wiedzę dotycząca np. różnych grup materiałów. Wiedza ta to między innymi to czym są stale, durale czy inconele. Zaczynając ten kierunek nie miałem pojęcia, że takowe istnieją, a teraz będąc na drugim stopniu pragnę poszerzać swoją wiedzę jeszcze bardziej. Kierunek ten jest idealnym wyborem dla osób interesującymi się chemią lub fizyką oraz dla osób, które są ciekawe otaczającego je świata.” – Norbert, student Politechniki Śląskiej
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnej tematyce:
Advanced biobased and bioinspired materials
Chemia i inżynieria materiałów
Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały
Inżynieria materiałów i nanomateriałów
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Materials science and engineering
Inżynieria mechaniczna i materiałowa
Inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. us.edu.pl