Kierunek lekarski w Katowicach
Kierunek lekarski - studia
Kierunek lekarski realizowany jest w formie jednolitych studiów, trwających 6 lat. Kończą się uzyskaniem dyplomu zawodowego lekarza. Natomiast prawo do wykonywania zawodu można uzyskać po ukończeniu stażu i pomyślnym zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego.
Od idealnego lekarza oczekuje się odporności na stres, zaradności i umiejętności pracy w sytuacjach często trudnych, ekstremalnych. Istotne są też predyspozycje interpersonalne, empatia, szczere zainteresowanie problemem pacjenta.
Aby sprostać wymogom trudnych studiów, kandydat powinien być osobą sumienną, pracowitą, systematyczną.
Kierunek lekarski - specjalizacje
Po uzyskaniu prawa do zawodu lekarza następuje moment wyboru specjalizacji. Ukończenie specjalizacji lekarskiej umożliwia lekarzowi posługiwanie się tytułem specjalisty w danej dziedzinie. Rozpoczęcie specjalizacji oznacza, że lekarz zaczyna pełnić funkcję rezydenta, co oznacza, że jest zatrudniony w szpitalu
Nabór na konkretne z nich jest ogłaszany każdego roku, inna jest oferta w różnych województwach – wynika to z zapotrzebowania na określonych lekarzy.
Specjalizacji jest kilkadziesiąt, przykładowe z nich to:
- Alergologia
- Anestezjologia i intensywna terapia
- Angiologia
- Audiologia i foniatria
- Chirurgia ogólna
- Chirurgia onkologiczna
- Chirurgia plastyczna
- Chirurgia szczękowo-twarzowa
- Choroby płuc
- Choroby wewnętrzne
- Dermatologia i wenerologia
- Diabetologia
- Diagnostyka laboratoryjna
- Endokrynologia
- Gastroenterologia
- Geriatria
- Ginekologia onkologiczna
- Intensywna terapia
- Kardiochirurgia
- Kardiologia
- Medycyna paliatywna
- Medycyna pracy
- Medycyna sportowa
- Nefrologia
- Neonatologia
- Neurologia
- Okulistyka
- Onkologia i hematologia dziecięca
- Otorynolaryngologia
- Pediatria
- Położnictwo i ginekologia
- Psychiatria
- Psychiatria dzieci i młodzieży
- Radiologia i diagnostyka obrazowa
- Radioterapia onkologiczna
- Reumatologia
- Seksuologia
- Transplantologia kliniczna
- Urologia
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
W trakcie nauki studenci zmagają się m.in. z takimi przedmiotami: biofizyka, historia medycyny, chemia, biochemia, pierwsza pomoc, histologia z embriologią i elementami cytofizjologii, podstawy biologii molekularnej, etyka lekarska, psychologia lekarska, fizjologia, anatomia radiologiczna, farmakologia i toksykologia, patomorfologia, genetyka, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne.
W programie studiów przewidzianych jest wiele zajęć praktycznych, realizowanych na oddziałach chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej.
Studenci odbywają również obowiązkowe praktyki po każdym roku studiów.
Kierunek lekarski - rekrutacja
Nabór do SUM obejmuje wynik maturalne z biologii oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka , matematyka, każdy zdawany na poziomie rozszerzonym.
Rekrutacja do WST odbywa się w oparciu o wynik uzyskany na maturze z biologii i chemii, zdawanych na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunek Lekarski możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po medycynie
Lekarze przede wszystkim pracują w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej: szpitalach, przychodniach specjalistycznych, sanatoriach, prowadzą prywatną praktykę. Zatrudniani są w instytucjach badawczych, zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem w wiedzy prozdrowotnej, ośrodkach rozwojowych, firmach farmaceutycznych.
Ile zarabia lekarz?
Do najlepiej płatnych specjalizacji zaliczyć można:
- anestezjologia - dobry anestezjolog jest w stanie zarobić miesięcznie od 20 do 40 tys. zł brutto;
- chirurgia plastyczna - odpowiednia renoma pozwala chirurgowi plastycznemu zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, zazwyczaj w zawodzie zarabia się 15-30 tys.zł brutto;
- okulistyka - wysokie zarobki uzyskują również okuliści, którzy przeprowadzają różnego rodzaju zabiegi. Ich miesięczne wynagrodzenie sięga nawet 60 tys. zł brutto.
źródło: aplikuj.pl
Czy warto studiować kierunek lekarski?
Studia lekarskie - opinie
Decyzja o wyborze medycyny powinna zapaść na tyle wcześnie, aby wypracować jak najlepsze wyniki z przedmiotów rekrutacyjnych. Przy dużej konkurencji każdy punkt może być decydujący.
Zastanawiacie się, jak to jest na medycynie: przeczytajcie o doświadczeniach studentki, która skończyła trzeci rok studiów:
Zajrzyjcie na Wydział Nauk Medycznych SUM:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: