Kulturoznawstwo w Katowicach

Kulturoznawstwo – studia w Katowicach
Studia na Kulturoznawstwie obejmują wiedzę o poszczególnych dziedzinach kultury, umożliwiają zdobycie umiejętności pozwalających na poruszanie się w każdej z nich. Te humanistyczne studia skupiają się na analizie i interpretacji różnorodnych zjawisk kulturowych, zarówno dawnych, jak i współczesnych.
Studenci kierunku mają możliwość zetknięcia się z kulturą artystyczną, filmową, literacką, medialną, teatralną oraz dziedzictwem kulturowym regionu, kraju i świata. Poznają kulisy funkcjonowania i finansowania instytucji kultury i pokrewnych. Biorą udział w warsztatach z zakresu animacji kultury, ucząc się organizowania wydarzeń i pozyskiwania środków na ich realizację.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Kulturoznawstwo – specjalizacje
Na studiach drugiego stopnia od drugiego semestru realizowane są specjalności:
- filmoznawstwo
- kultury miasta
- praktyki uczestnictwa w kulturze.
Czym zajmuje się kulturoznawca?
Osoba tak może pełnić funkcje doradcze i eksperckie w zakresie diagnozowania źródeł problemów kulturowych. Może być odpowiedzialna za nadzorowanie projektów z zakresu organizowania wydarzeń kulturalnych i imprez masowych, ochrony dziedzictwa kulturowego. Zajmuje się animacją kulturową, pozyskiwaniem środków na organizację wydarzeń, analizą i interpretacją różnych tekstów i zjawisk kultury.
Kulturoznawstwo – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się: czytanie świata – czytanie literatury, działalność instytucji kultury, dziedzictwo cywilizacji pozaeuropejskich, komunikacja kulturowa, teatr w kulturze, analiza i interpretacja dzieła filmowego, analiza i interpretacja przedstawienia teatralnego, znaki komunikacji kulturowej, komunikacja masowa, kulturoznawca w instytucjach kultury, komunikacja multimedialna, realizm w literaturze, kino polskie, komunikacja wizerunkowa, sztuka współczesna, antropologia teatru, kody kultury polskiej, wierzenia kultur świata.
Kulturoznawstwo – rekrutacja w Katowicach
Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego, języka obcego oraz dowolnego przedmiotu z najwyższym wynikiem.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kulturoznawstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kulturoznawstwo – praca po studiach
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- wydawnictwach,
- działach promocji książki,
- redakcjach pism,
- radiu i telewizji,
- teatrach,
- muzeach,
- kinach,
- mediach elektronicznych,
- ośrodkach kultury,
- galeriach,
- klubach,
- rządowych, samorządowych i pozarządowych instytucjach upowszechniających i promujących kulturę,
- agencjach promocyjnych i reklamowych,
- agencjach public relations
- firmach organizujących festiwale muzyczne, filmowe czy literackie.
Kulturoznawstwo – opinie
Kulturoznawstwo jest kierunkiem odpowiednim dla osób interesujących się różnorodnością kulturową świata oraz konkretnymi dziedzinami kultury – filmem, literaturą, nowymi mediami, sztuką, teatrem i szeroko rozumianym dziedzictwem kulturowym.
Czy warto studiować Kulturoznawstwo?
Studiowanie kulturoznawstwa może być fascynującą przygodą intelektualną. To świetna okazja do zgłębienia różnych kultur, zarówno dawnych, jak i współczesnych. Możliwość zyskania umiejętności krytycznej analizy zjawisk społecznych, artystycznych i medialnych, co poszerza horyzonty myślowe.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Kulturoznawstwo - teksty kultury
Kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Kulturoznawstwo międzynarodowe
Kulturoznawstwo i wiedza o mediach
Kulturoznawstwo - cywilizacja śródziemnomorska
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik
Jakie uczelnie w Katowicach oferują kierunek kulturoznawstwo
