Socjologia w Katowicach
Socjologia – studia w Katowicach
Kształcenie na kierunku Socjologia zorientowane jest na przekazanie ogólnej wiedzy na temat otaczającego świata, pozwalającej na diagnozowanie i rozumienie zjawisk, problemów i procesów społecznych oraz wykształcenie umiejętności zdobywania, gromadzenia, analizowania tej wiedzy.
Studenci uczą się analizować zjawiska i procesy społeczne, przewidywać ich konsekwencje i reagować na nie, stosować zdobytą wiedzę w działaniach praktycznych, polegających na projektowaniu i prowadzeniu badań socjologicznych, kampanii społecznych, a także w kierowaniu zespołem ludzkim i organizacją pracy w zespole.
Socjologia realizowana jest w Katowicach na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Socjologia – specjalności
Po trzecim semestrze studiów licencjackich należy dokonać wyboru dwóch spośród poniższych ścieżek specjalizacyjnych:
- komunikowanie społeczne, marketing i reklama
- socjologia organizacji i zarządzania
- socjologia w działaniu
- społeczeństwo cyfrowe
- współczesne miasto
- wyzwania społeczeństwa wielokulturowego.
Na studiach drugiego stopnia dostępne są specjalności:
- human resources w nowoczesnej organizacji
- socjologia biznesu i nowych mediów.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia zrealizowane będą m.in. przedmioty: demografia społeczna, podstawy filozofii, wstęp do socjologii, historia myśli społecznej, historia socjologii, polityka społeczna, psychologia społeczna, socjologia mikrostruktur społecznych, metody badań społecznych, metody statystyczne w socjologii, socjologia kultury, antropologia kulturowa, socjologia polityki, etyka zawodu socjologa. Oddzielną grupę przedmiotów przewidziano dla poszczególnych specjalności.
Socjologia – rekrutacja w Katowicach
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, język polski, język obcy nowożytny.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Ukończenia Socjologii pozwala na uzyskanie kompetencji niezbędnych do pracy przykładowo w:
- ośrodkach badań opinii społecznej,
- przedsiębiorstwach i firmach, które funkcjonują w obszarze społeczeństwa cyfrowego,
- jednostkach samorządu terytorialnego,
- organizacjach pozarządowych,
- agencjach reklamowych,
- firmach konsultingowych,
- agencjach PR,
- działach HR oraz komórkach związanych z zarządzaniem kadrą pracowniczą,
- instytucjach związanych z rynkiem pracy,
- instytucjach pomocowych.
Czy warto studiować Socjologię w Katowicach
Specjalnościowa formuła kształcenia umożliwia studentom rozwijanie swoich zainteresowań w taki sposób, by podejmować zatrudnienie w wybranych przez siebie zawodach.
Program studiów przewiduje cykl zajęć, mających na celu kształtowanie konkretnych umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych, przydatnych w pracy badacza.
Socjologia w Katowicach – opinie
Studia na kierunku Socjologia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach uzyskały Certyfikat Doskonałości Kształcenia, przyznany przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w 2024 roku. Jest on najwyższym wyróżnieniem PKA i jest przyznawany kierunkom, które wdrażają skuteczne, innowacyjne oraz godne naśladowania rozwiązania sprzyjające jakości kształcenia.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik