Technologia żywności i żywienie człowieka w Olsztynie
Technologia żywności i żywienie człowieka – studia w Olsztynie
Zależnie od wybranej specjalności, studenci kierunku poznają zasady przetwarzania trzody chlewnej, bydła, drobiu, ryb i zwierząt łownych. Zdobywają wiedzę związaną z produkcją mleka, napojów i koncentratów mlecznych, masła i produktów wysokotłuszczowych, serów i mlecznych preparatów białkowych. Zapoznają się z metodami przechowalnictwa i przetwarzania surowców oraz zasadami prawidłowego żywienia.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra.
Czym zajmuje się technolog żywności?
Technolog żywności jest specjalistą w zakresie przechowywania, przetwarzania, utrwalania, kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności. Zajmuje się organizowaniem produkcji włącznie z doborem maszyn i urządzeń, przeprowadza ekonomiczną kalkulację.
Technologia żywności – przedmioty na studiach
Program nauczania przewiduje m.in. takie kursy: chemia ogólna, chemia organiczna, analiza sensoryczna, biochemia żywności, analiza i ocena jakości żywności, prawo żywnościowe, podstawy opakowalnictwa artykułów spożywczych, podstawy żywienia człowieka, żywienie zbiorowe, ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych, ogólna technologia żywności, mikrobiologia żywności, przechowalnictwo surowców i produktów spożywczych, technologiczne projektowanie zakładów przemysłu spożywczego a także przedmioty specjalnościowe, związane z zakresem kształcenia.
Technologia żywności – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można ścieżki kształcenia:
- technologia mięsa
- technologia mleczarska
- technologia produktów roślinnych
- żywienie człowieka.
Studenci studiów drugiego stopnia mogą wybrać specjalności:
- inżynieria żywności
- menedżer produktów żywnościowych
- technologia żywności
- żywienie człowieka.
Technologia żywności w Olsztynie – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na kierunek na podstawie wyników z trzech przedmiotów maturalnych wybranych spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka z astronomią, geografia, język obcy nowożytny, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię żywności i żywienie człowieka możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia żywności – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować jako:
- technolodzy
- kierownicy produkcji
- menedżerowie ds. jakości
- pracownicy nadzoru sanitarnego i handlowego
w przedsiębiorstwach przetwórstwa spożywczego: mleczarskiego, mięsnego, zakładach zajmujących się pozyskiwaniem, przechowywaniem i dystrybucją żywności oraz żywieniem człowieka, młynach, elewatorach, piekarniach, słodowniach, zakładach przetwórstwa owoców i warzyw, olejarniach i margarynowniach, zakładach gastronomicznych typu zamkniętego i otwartego oraz zakładach przemysłowej produkcji potraw.
Technologia żywności – opinie
Studia na tym kierunku są odpowiednie dla osób, które pasjonuje żywność, są zainteresowane zrozumieniem złożoności procesów pozyskiwania, przetwarzania i dystrybucji żywności, chcą poznać tajniki smaku i innych cech sensorycznych żywności oraz aspekty wytwarzania żywności bezpiecznej, o jak najlepszej jakości oraz wartości odżywczej.
Zarobki technologa żywności
Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to 5500 zł brutto. Analiza ofert pracy wskazuje, że zarobki mogą sięgać 9000-11000 zł brutto przy umowie o pracę.
Czy warto studiować Technologię żywności w Olsztynie?
Program studiów na kierunku został opracowany z myślą o zdobywaniu doświadczenia akademickiego, w oparciu o ekspercką wiedzę pracowników Wydziału Nauki o Żywności oraz o przeprowadzane przez nich badania, a także dzięki silnej współpracy wydziału z otoczeniem gospodarczym oraz praktykami.
Do dyspozycji studentów jest nowoczesna infrastruktura dydaktyczno-badawcza.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z żywieniem człowieka:
Żywienie człowieka i dietoterapia
Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
Analityka produktów spożywczych
Żywienie człowieka i ocena żywności
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
Bioinżynieria produkcji żywności
Analiza żywności i żywienie człowieka
Projektowanie żywności niskoprzetworzonej
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze