Turystyka w Katowicach
Turystyka - studia
Kierunek realizowany jest na poziomie drugiego stopnia.
Studia obejmują elementy zarządzania, marketingu, geografii, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, ochrony środowiska, prawa itp. Kształcenie na tym kierunku jest interdyscyplinarne, łączące w sobie wiele dziedzin związanych z działalnością turystyczną. Absolwent tego kierunku będzie posiadać kompetencje i wiedzę w zakresie pilotowania wycieczek, pracy w biurze podróży, hotelu i gastronomi, organizowania dużych wydarzeń turystycznych, a także pracy w jednostkach samorządowych.
Turystyka - przedmioty na studiach
Program studiów na kierunku turystyka gwarantuje poznanie teoretycznych podstaw turyzmu, nowoczesnego warsztatu badań ruchu turystycznego, kierunków i trendów współczesnego zróżnicowania rynku turystycznego (różne rodzaje i formy turystyki, w tym ekstremalne) w kontekście przyrodniczych i kulturowych uwarunkowań (potencjał środowiskowy, globalizacja, rozwój zrównoważony, transformacje krajobrazów). Obejmuje także zagadnienia z zakresu umiejętności i strategii obsługi klienta (ICT), zasad marketingu, rynku pracy, socjologicznych i ekonomicznych podstawy turystyki oraz aspektów prawnych.
Turystyka - specjalności
Na kierunku Turystyka wybrać można:
- gospodarka turystyczna
- dziedzictwo kulturowe
Turystyka w Katowicach - rekrutacja
O przyjęcie na studia decyduje ocena na dyplomie i średnia ocen ze studiów.
Studia przewidziane są dla posiadaczy dyplomów uzyskanych na kierunkach turystyka, geografia lub w dyscyplinach pokrewnych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Turystykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia turystyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Turystyka - praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są w:
- biurach podróży i promocji turystyki,
- agencjach touroperatorów i przewoźników turystycznych,
- obiektach zakwaterowania,
- placówkach kultury i nauki,
- muzeach,
- organizacjach turystycznych na szczeblu regionalnym i krajowym,
- jako przewodnicy i piloci wycieczek krajowych i zagranicznych
Turystyka - opinie
Studia na Turystyce wybierają pasjonaci podróżowania, otwarci na przygody, poznawanie kraju i świata, przyszli specjaliści w zakresie indywidualnych i grupowych organizacji wyjazdów, zarządzania ruchem turystycznym.
Studia mają charakter praktyczny, studenci odbywają praktyki zawodowe w firmach turystycznych oraz uczestniczą w wyjazdach terenowych, sprawdzających umiejętność pilotażu wycieczek i przygotowywania ofert turystycznych.
Zarobki po Turystyce
Najwięcej zarabiają menedżerowie, kierownicy, dyrektorzy hoteli.
Wynagrodzenie w przedziale 7000-8000 zł mogą otrzymać instruktorzy narciarstwa, aczkolwiek najczęściej ich praca jest sezonowa.
Pracownicy recepcji w hotelu mogą liczyć na pensję 4000 zł.
Czy warto studiować Turystykę?
Jeśli interesuje Cię turystyka jako branża i chcesz poznać różne aspekty związane z podróżami, rekreacją, kulturą i sztuką podróżowania, studia z turystyki pozwolą Ci zgłębić tę dziedzinę. Branża turystyczna jest globalna, co oznacza, że studia z turystyki mogą otworzyć drzwi do pracy w międzynarodowym środowisku i umożliwić współpracę z różnymi kulturami.
***
W ofercie uczelni wiele studiów związanych z turystyką dotyczy jej węższych specjalizacji. Warto zatem rozważyć przykładowo takie kierunki:
Przewodnictwo i pilotaż turystyczny
Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Zarządzanie w turystyce i sporcie
Aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana
Zobacz inne kierunki turystyczne
Dowiedz się więcej o studiach turystycznych