Weterynaria

Medycyna weterynaryjna to nauka dotycząca chorób zwierzęcych, ich leczenia oraz profilaktyki, higieny produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ochrony ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Studia od lat cieszą się duża popularnością. Pozwalają łączyć pasję do zwierząt z nierzadko dobrymi zarobkami.

Studia na weterynarii trwają 5,5 roku, są to jednolite studia magisterskie.

Na weterynarii studenci uczęszczają na takie przedmioty, jak np.: biofizyka, chemia, histologia i embriologia, anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, immunologia, genetyka ogólna i weterynaryjnej, epidemiologia weterynaryjna, toksykologia, weterynaria sądowa, patomorfologia, chirurgia ogólnej i anestezjologia, choroby zwierząt gospodarskich.

Ważnym elementem studiów są praktyki. Studenci muszą odbyć praktyki kliniczne, hodowlane i sanitarne.

Specjalizacje w weterynarii oferowane są na studiach podyplomowych i kursach specjalizacyjnych dopiero po ukończeniu studiów magisterskich. Aby przystąpić do takiego kursu należy posiadać prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz 2-letni staż pracy w zawodzie lekarza weterynarii.

Oferowane weterynarzom specjalizacje to m.in.:

 • choroby przeżuwaczy,
 • choroby koni,
 • choroby trzody chlewnej,
 • choroby psów i kotów,
 • choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych,
 • choroby zwierząt futerkowych,
 • użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych,
 • choroby ryb,
 • choroby owadów użytkowych,
 • rozród zwierząt,
 • chirurgia weterynaryjna,
 • radiologia weterynaryjna.

Po ukończeniu studiów magisterskich absolwenci potrafią badać stan zdrowia zwierząt oraz rozpoznawać, zapobiegać, zwalczać i leczyć choroby zwierząt. Są przygotowywani do wykonywania zabiegów chirurgicznych, wydawania opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych.

Po studiach na kierunku weterynaria absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w lecznicach weterynaryjnych, inspekcji weterynaryjnej, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach kontrolnych i badawczych, stacjach hodowli zwierząt, placówkach naukowych, w nadzorze produkcji żywności, zakładach farmaceutycznych, hurtowniach leków.

Kopalnia wiedzy o studiach weterynaryjnych są blogi byłych i obecnych studentów:

Uczelnie, na których możesz studiować wybrany kierunek

Total 7 items.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

10-719 Olsztyn, ul. Oczapowskiego 2
+48 (89) 524 51 51, 523 38 35,

Komentarze (1)

 • Greg

  E, tam Teloku. Mezczyzni nam beda zawsze pornbezti do pracy i do zabawy :-) (za Sesmisja :-))A tak na powaznie, to pisze sie u nass o tym, ze mezczyzna to gatunek skazany na wyginiecie. Bo traci/zanika mu chromosom y... Jednak nam na razie nie grozi wasze wyginiecie, bo ma sie to dopiero stac za ok......10 milionow lat :-)Na razie wiec: jest dobrze, a jesli chodzi o tych metroseksualnych i mezczyzn-chlopcow, to kobietom juz - przynajmniej tu, gdzie ja mieszkam - juz sie takowi znudzili. Jak chca miec "cos takiego", to raczej wola geja-przyjaciela: do ploteczek i do wyjscia na zakupy :-) Uwazam, ze obecnie wiele rzeczy sie zmienia. Mlodzi chca czegos innego, niz to, co znaja, co maja naokolo. Chca czegos, co bedzie przeciwienstwem, a co jest przeciwienstwem tego, co ich otacza? Ano konserwatywne poglady na swiat. To juz nadchodzi. A razem z tym przyjdzie nowy "typ mezczyzny": nie macho, tylko taki bardziej prawdziwy mezczyzna, mezczyzna-partner.
  5/5/15