Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
uczelnia publiczna, 61-712 Poznań, ul. Wieniawskiego 1, (+61) 829 40 00, dnuam@amu.edu.plRekrutacja - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- https://amu.edu.pl/kandydaci/rekrutacja
- https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow
- https://amu.edu.pl/kandydaci/FAQ-rekrutacyjny
- https://amu.edu.pl/kandydaci/kandydaci-zagraniczni
Najnowsze informacje o rekrutacji
Informacje o kierunkach, na których pozostały jeszcze wolne miejsca, będą się pojawiać na bieżąco na stronie internetowej:
UAM - ogólne zasady rekrutacji
W dniu 1 czerwca 2024 r. ruszyła rekrutacja na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Na UAM czeka na kandydatów 15 tys. miejsc na ponad 200 kierunkach i specjalnościach na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich w języku polskim i angielskim na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych - mówi Prorektorka UAM ds. studenckich i kształcenia, prof. Joanna Wójcik.
Rekrutacja na UAM odbywa się całkowicie online, poprzez System Internetowej Rekrutacji. Ostatni dzień na rejestrację konta dla kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz stacjonarne jednolite studia magisterskie to 11 lipca 2024 r. Do tego dnia należy także dokonać zapisu na kierunek | specjalność oraz opłacić zapis. Wyniki postępowania rekrutacyjnego zostaną ogłoszone 19 lipca 2024 r. Aplikować można na dowolną liczbę kierunków. Opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł wnosi się za zapis na każdy kierunek/specjalność studiów, niezależnie od ich liczby.
- W bogatej ofercie kierunków znajdziecie państwo kierunki humanistyczne, społeczne, przyrodnicze, ścisłe między innymi informatykę kwantową, geoslawistykę, zmiany klimatu Ziemi, a także nowe propozycje kierunków np. amerykanistykę czy kognitywistykę w języku angielskim. UAM to silnie umiędzynarodowiona uczelnia badawcza otwarta i dostępna dla wszystkich osób studiujących zapewniająca znakomite warunki i jakość studiowania - dodaje prof. Joanna Wójcik.
Jest wiele sposobów, aby zainteresowani studiowaniem na UAM dowiedzieli się więcej na temat rekrutacji.
Kandydatów zachęcamy do odwiedzenia grupy “Rekrutacja na UAM 2024” na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/1853017085201424/), Bloga Kandydata (https://blogkandydata.amu.edu.pl/), a przede wszystkim zakładki “Kandydaci” na www uczelni (https://amu.edu.pl/kandydaci).
Obejrzyj film o UAM
Rekrutacja na studia 2025/2026
Informacje ogólne na temat naboru kandydatów
Zasady naboru na studia od strony formalnej zasadniczo są podobne we wszystkich placówkach. Szkoły wyższe rekrutują poprzez elektroniczny system internetowy (ERK - Elektroniczna Rejestracja Kandydatów, IRK - Internetowa Rejestracja Kandydatów). Pierwszym krokiem jest rejestracja kandydata, czyli założenie konta w specjalnym systemie internetowej rekrutacji na stronie www uczelni. Uzupełniając dane adresowe należy bezbłędnie podać PESEL, który zazwyczaj staje się loginem. Następnie kandydat wybiera interesujący go kierunek (może być więcej niż jeden), dokonuje opłaty rekrutacyjnej, wprowadza do systemu wyniki uzyskane na maturze.
Wynik rekrutacji będzie dostępny w systemie on-line. Po zalogowaniu się poznasz informacje o uzyskanych punktach (PROGI PUNKTOWE NA STUDIA), przyjęciu lub nie na studia. Jeżeli zostaniesz zakwalifikowany, zwykle w ciągu 7 dni należy dostarczyć na uczelnię komplet wymaganych dokumentów: świadectwo maturalne, zdjęcia, podpisany formularz internetowy, dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej, kserokopia dowodu osobistego, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku.
W przypadku większości uczelni niepublicznych fakt rejestracji kandydata poprzez system internetowy jest równoznaczny z przyjęciem na studia. Przypieczętowaniem tego procesu jest podpisanie umowy o naukę, która w prywatnych szkołach wyższych jest odpłatna.