Elektrotechnika w Bydgoszczy
Elektrotechnika – studia w Bydgoszczy
Studenci Elektrotechniki uczą się rozwiązywania problemów inżynierskich w zakresie eksploatacji sieci i instalacji elektrycznych, maszyn i napędów elektrycznych, zautomatyzowanych układów napędowych i energoelektronicznych. Poznają zasady funkcjonowania układów sterowania w przemyśle z uwzględnieniem sterowania komputerowego i mikroprocesorowego, a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii, projektowania instalacji elektrycznych z zastosowaniem wspomagania komputerowego, prowadzenia racjonalnej gospodarki energią elektryczną.
Elektrotechnika dostępna jest w Bydgoszczy na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Osoba pracująca w tym zawodzie może być m.in. odpowiedzialna za projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych, ich montaż zgodnie z dokumentacją techniczną. Elektrotechnik instaluje i uruchamia maszyny i urządzenia elektryczne, dostraja parametry ich pracy.
Zajmuje się wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych, a także linii napowietrznych i kablowych, przeprowadzaniem konserwacji oraz napraw układów automatyki, wykonywaniem, pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywaniem oceny ich stanu technicznego.
Elektronika – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje przedmioty związane z inżynierią materiałową, teorią obwodów, metrologią, maszynami elektrycznymi, elektroniką i energoelektroniką, podstawami elektroenergetyki, informatyką, techniką mikroprocesorową, inteligentnymi instalacjami elektrycznymi, aparatami i urządzeniami elektrycznymi, napędem elektrycznym, podstawami automatyki i regulacji automatycznej, komputerowymi systemami pomiarowymi, odnawialnymi źródłami energii oraz techniką wysokich napięć.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia dostępna jest:
- elektrotechnika przemysłowa.
Elektrotechnika – rekrutacja w Bydgoszczy
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego, matematyki oraz do wyboru: matematyki, informatyki, fizyki/fizyki i astronomii.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują w szeroko pojętym przemyśle elektrycznym.
Zatrudniani są przykładowo w:
- służbach energetycznych,
- biurach projektowych i konstrukcyjnych,
- zakładach przemysłowych wytwarzających wyroby elektryczne,
- działach kontroli jakości i zabezpieczeń,
- instytucjach badawczych.
Czy warto studiować Elektrotechnikę w Bydgoszczy?
Zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych inżynierów z dziedziny elektrotechniki nie maleje. Wynika to z ciągłego rozwoju infrastruktury elektroenergetycznej na świecie, pojawiania się nowych rozwiązań zarówno w skali przemysłowej, jak i w zakresie gospodarstw domowych, a także rozwoju instalacji prosumenckich, ekspansji rozwiązań z odnawialnymi źródłami energii.
Wszyscy studenci mają możliwość korzystania z bogatej biblioteki, zarówno w zakresie wypożyczalni zasobów, jak i dostępu do zasobów elektronicznych, w tym największych światowych baz danych (m.in. IEEE, Web of Science) oraz czasopism i innych wydawnictw (Science, Nature, Springer Link, Wiley i innych).
Elektrotechnika – opinie
Elektrotechnika to dziedzina bardzo praktyczna. Studia dają możliwość nauki poprzez projekty i laboratoria, co pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności już w trakcie studiów.
Kształcenie na Elektrotechnice wymaga dużej ilości nauki, zwłaszcza w zakresie matematyki, fizyki, elektroniki i teorii obwodów. Dla wielu studentów może być to wyzwanie, szczególnie w pierwszych latach studiów.
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik