Energetyka w Katowicach
Energetyka w Katowicach - studia
Kierunki inżynierskie wybierają osoby o umysłach ścisłych, dla których matematyka czy fizyka nie stanowią większego problemu. Ważne są także predyspozycje techniczne, kreatywność, łatwość poszukiwania niestandardowych rozwiązań.
Studenci uczą się budowy, działania i eksploatacji systemów i urządzeń energetycznych. Poznają uregulowania prawne i wymagania dotyczące dokumentacji technicznej. Zaznajamiają się z gospodarką energetyczną kraju, Unii Europejskiej czy świata.
Uzyskują szeroką wiedzę branżową dzięki m.in. takim przedmiotom kształcenia jak: polityka energetyczna, innowacje w energetyce, procesy modernizacyjne w energetyce, odnawialne źródła energii, maszyny i urządzenia energetyczne, inżynieria finansowa w energetyce, ochrona środowiska w energetyce, zagadnienia optymalizacyjne.
Energetyka - przedmioty na studiach
W programie studiów na Energetyce znajdą się przykładowo: termodynamika techniczna, odnawialne źródła energii, elektrotechnika, metrologia, inżynieria materiałowa, mechanika techniczna, przepływ ciepła, maszyny energetyczne, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, mechanika płynów, gospodarka energetyczna, spalanie paliw, komputerowe wspomaganie prac inżynierskich, zintegrowane systemy zarządzania jakością, środowiskiem i energią, normalizacja w procesach produkcji, strategie energetyczne w UE i na świecie, rola energii w polityce klimatycznej, ciepłownictwo; sieci cieplne.
Energetyka - specjalności
Na kierunku Energetyka dostępne są ścieżki kształcenia
- dozór i eksploatacja instalacji energetycznych
- zarządzanie energią w zakładzie przemysłowym
- energetyka gazowa i rozproszona
- modernizacja instalacji energetycznych
- procesy i systemy energetyczne
- źródła odnawialne i nowoczesne technologie energetyczne
- energetyka prosumencka
- cieplne systemy energetyczne (studia drugiego stopnia)
- alternatywne technologie energetyczne i zarządzanie środowiskiem (studia drugiego stopnia).
Energetyka w Katowicach – rekrutacja
Na Politechnice Śląskiej kryterium przyjęć stanowią wyniki maturalne z matematyki zdawanej na poziomie podstawowym oraz jednego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym spośród: matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka.
Rekrutacja do uczelni niepublicznej odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z energetyką możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Energetyka - praca po studiach
Typowe miejsca pracy absolwentów Energetyki to przede wszystkim:
- elektrownie
- elektrociepłownie
- jednostkach samorządowych – w zakresie problemów energetyki
- firmach działających w obszarze innowacji energetycznych
- zakładach przemysłowych – w działach energetyki
- firmach remontowych
- spółkach gazownictwa
- biurach projektowych
- firmach konsultingowych.
Energetyka - opinie
Więcej o studiach:
Czy warto studiować Energetykę?
Niewątpliwie ta kluczowa gałąź gospodarki potrzebuje specjalistów – nowoczesnych inżynierów, wykształconych energetyków, wdrażających ekologiczne technologie. Energia wiatru, słonecznej, geotermalnej, jądrowej, hydroenergii i energii biomasy – to pojęcia bliskie nowoczesnym energetykom.
Rosnące potrzeby energetyczne pojedynczych domów, miast, osiedli czy zakładów przemysłowych zmuszają do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych, odnawialnych źródeł pozyskiwania energii oraz jej przechowywania i przesyłu. Szczególnie wymowna to zmiana właśnie tu, na Śląsku, źródle polskiego węgla, na którym opierała się dotychczas krajowa energetyka.
Zarobki po Energetyce
Mediana wynagrodzeń energetyków to nieco ponad 5000 zł netto. Według statystyk 25% przedstawicieli tej branży zarabia ponad 6500 zł.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Energetyka odnawialna i zarządzanie energią
Technologie energetyki odnawialnej
Mechanika i budowa maszyn energetycznych
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Poznaj inne kierunki techniczne
Przeczytaj o studiach inżynierskich i technicznych