Filologia angielska w Bydgoszczy
Filologia - studia
Filologia angielska realizowana jest na poziomie studiów licencjackich, po których na wybranych uczelniach można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia. Kierunek nieustająco cieszy się dużym zainteresowaniem, na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego kilka osób walczy o jeden indeks.
Filologia angielska - przedmioty na studia
Wybrane przedmioty, jakie trzeba zaliczyć w toku nauki na Filologii angielskiej to przykładowo: tłumaczenia specjalistyczne i biznesowe, praktyczna nauka języka, emisja głosu, wstęp do językoznawstwa i literaturoznawstwa, historia Wielkiej Brytanii i USA, psychologia, pedagogika, gramatyka opisowa, fonologia, morfologia, składnia, wstęp do kulturoznawstwa, współczesna kultura brytyjska, współczesna kultura amerykańska, językoznawstwo kontrastywne, podstawy translatoryki angielskiej.
Filologia - rekrutacja
Rekrutacja na Filologię angielską do UKW odbywa się w o oparciu o wynik z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka angielskiego.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń, po złożeniu wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia angielska - specjalizacje
Zajęcia na Filologii angielskiej na UKW prowadzone są w czterech zakresach:
- praktycznej nauki języka angielskiego,
- literatury (angielskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej),
- historii i kultury (brytyjskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej),
- językoznawstwa (wstęp do językoznawstwa, gramatyka opisowa, historia języka, gramatyka kontrastywna).
Na pozostałych uczelniach dostępne są specjalizacje:
- biznesowa
- tłumaczeniowa.
Praca po filologii
Przykładowe miejsca pracy filologa:
- biura tłumaczeń,
- wydawnictwa,
- redakcje,
- ośrodki kultury,
- szkoły podstawowe i średnie,
- szkoły wyższe i językowe,
- wszystkie firmy czy instytucje, gdzie wymagana jest zaawansowana znajomość języka angielskiego.
Ile zarabia filolog?
Zarobki absolwentów filologii w dużej mierze zależą od miejsca zatrudnienia. Zupełnie inne wynagrodzenie otrzyma nauczyciel w szkole średniej, a inne osoba pracująca jako tłumacz w korporacji czy asystent biegle posługujący się określonym językiem obcym.
6000 zł to mediana zarobków tłumacza. To wartość uśredniona, wskazująca. że połowa przedstawicieli tego zawodu zarabia mniej od tej kwoty, a druga połowa więcej. Konkretne wynagrodzenie zależeć będzie od zaawansowania tłumaczenia, jego formy (ustne, pisemne, symultaniczne).
Filolog zatrudniony tam, gdzie wymagana jest znajomość danego języka obcego będzie otrzymywał pensję zgodnie z zarobkami w branży i zajmowanym stanowiskiem.
Czy warto studiować filologię?
Filologia opinie
Stereotypowe myślenie o studiach filologicznych to takie, że jest to rozłożony w czasie kurs języka, co absolutnie nie jest prawdą. Natomiast studia językowe mają bardzo istotną zaletę - w połączeniu z innymi kierunkami, kwalifikacjami, poszerzają w znacznym stopniu wachlarz możliwości podjęcia pracy. Połączenie biegłości językowej z profesjonalną wiedzą z konkretnej dziedziny to ogromny potencjał zawodowy.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: