Filologia duńska
God morgen! Takie przywitanie można usłyszeć nie tylko w Kopenhadze, ale też między innymi na Wyspach Owczych czy Grenlandii. Dania to przecież dawna potęga morska… i naprawdę fascynujący kraj.
Filologia duńska to studia o języku, literaturze, kulturze, historii i dziejach Duńczyków i Danii.
Program zajęć w trakcie studiów obejmuje m.in. teorię języka, naukę gramatyki, translatoryki, lingwistyki. Studenci poznają gramatykę opisową języka duńskiego (morfologia, fonetyka, składnia). Analizują, interpretują i tłumaczą teksty w języku duńskim, zapoznają się z kulturą, historią i literaturą duńską.
Dodatkowo studenci filologii duńskiej gromadzą informacje o literaturze, filmie, malarstwie i architekturze Danii. Z całego konglomeratu dyscyplin humanistyczno-społecznych oferowanych na filologii duńskiej wyłania się obraz kraju, który warto poznać nie tylko w teorii, ale również w praktyce.
Dla kogo studia na kierunku filologia duńska
Filologia duńska to kierunek odpowiedni dla osób zafascynowanych językami i kulturą północy. Dzięki podobieństwu języków skandynawskich, ukończenie filologii duńskiej pozwoli w przyszłości łatwo nabrać biegłości także w języku szwedzkim lub norweskim.
Program kształcenia na kierunku filologia duńska
Wybrane przedmioty na filologii duńskiej:
- praktyczna nauka języka duńskiego
- elementy pragmatyki przekładu języka duńskiego
- gramatyka opisowa języka duńskiego
- historia Skandynawii
- język, kultura i literatura staroskandynawska
- wiedza o Danii
- literatura duńska
- historia języka duńskiego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia duńska
Najczęściej punktowanymi przedmiotami podczas rekrutacji na ten kierunek są języki obce oraz język polski.
Perspektywy pracy po kierunku filologia duńska
Absolwenci filologii duńskiej mogą wiązać swoją przyszłość z instytucjami dyplomatycznymi utrzymującymi kontakt z Danią lub międzynarodowymi instytucjami kultury. Filologowie duńscy znajdą zatrudnienie w mediach, redakcjach i instytucjach kultury, pełniąc rolę tłumaczy lub specjalistów z zakresu skandynawistyki.
Opinie o kierunku filologia duńska
Studiowałam na UAM dobrych kilka lat temu. Nie były to łatwe studia (język od podstaw + ciągłe marudzenie, że musimy uczyć się więcej angielskiego niż duńskiego). Skończenie ich to było coś i w gruncie rzeczy byłam z nich zadowolona (ale też czasy były trochę inne). Jednak z perspektywy czasu widzę coraz więcej niedoskonałości np. brak profesjonalnych zajęć z fonetyki (tak przeciez ważnej w duńskim) czy translatoryki.