Mechanika i budowa maszyn w Bydgoszczy
Mechanika i budowa maszyn – studia w Bydgoszczy
Studia na Mechanice i budowie maszyn skupiają się na projektowaniu, wytwarzaniu, eksploatacji i modernizacji maszyn oraz urządzeń mechanicznych.
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu mechaniki, projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych, a także technologii procesów wytwarzania maszyn i produktów. Poznają metody informatyczne wspomagające prace inżynierskie takie jak: projektowanie, wytwarzanie, eksploatacja maszyn i dobór materiałów inżynierskich.
Mechanika i budowa maszyn dostępna jest w Bydgoszczy na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechanika i budowa maszyn – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- konstrukcja maszyn
- technologia budowy maszyn.
Na studiach drugiego stopnia realizowane są:
- badania i rozwój
- utrzymanie ruchu
- konstrukcja dronów.
Czym zajmują się inżynierowie z zakresu mechaniki i budowy maszyn?
Do kluczowych zadań specjalistów z tego zakresu należy m.in. projektowanie konstrukcji mechanicznych i mechatronicznych, projektowanie, realizacja oraz automatyzacja procesów wytwarzania, montaż i eksploatacji maszyn, prowadzenie prac badawczych w laboratoriach badawczych, diagnostycznych oraz stanowiących zaplecze naukowo-badawcze przemysłu.
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
Studenci kierunku zgłębiają m.in. takie przedmioty, jak matematyka inżynierska, fizyka, chemia, mechanika techniczna, wytrzymałość materiałów, grafika inżynierska, komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania, podstawy konstrukcji maszyn, techniki wytwarzania, materiały inżynierskie, projektowanie układów sterowania, automatyka i robotyka.
Duży nacisk kładziony jest na praktyczne wykorzystanie zaawansowanych metod komputerowego wspomagania projektowania, wytwarzania i eksploatacji (CAD, CAM, CAE itd.).
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja w Bydgoszczy
Podczas naboru punktowany jest język polski i matematyka oraz jeden przedmiot wybrany spośród: matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, chemia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Absolwenci zdobywają kwalifikacje umożliwiające podjęcie pracy przykładowo w:
- szeroko pojętym przemyśle
- biurach konstrukcyjnych
- zakładach produkcyjnych
- sektorach: motoryzacyjnym, lotniczym, energetycznym czy produkcji maszyn
- firmach doradczych i konsultingowych
- instytutach badawczych i rozwojowych.
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn w Bydgoszczy?
Studenci kierunku mają do dyspozycji nowocześnie wyposażoną bazę dydaktyczną, w tym laboratorium metrologiczne oparte o wyposażenie firmy Mitutoyo, laboratorium przetwórstwa tworzyw sztucznych czy laboratorium badań materiałów i konstrukcji posiadające potwierdzoną poprzez akredytację Polskiego Centrum Akredytacji najwyższą jakość realizowanych badań. To ostatnie laboratorium posiada unikalne w skali kraju wyposażenie badawcze umożliwiające realizację badań wytrzymałościowych obiektów od skali mikro po wielkogabarytowe konstrukcje pojazdów szynowych czy drogowych.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Mechanika i budowa maszyn to kierunek odpowiedni dla osób zainteresowanych techniką, technologiami przemysłowymi oraz procesami produkcyjnymi. Kandydaci na studia powinni lubić matematykę, fizykę, nauki ścisłe, fascynować się technologiami mechanicznymi i nowoczesnymi rozwiązaniami inżynierskimi.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Mechanika i projektowanie maszyn
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik