Mechatronika w Katowicach
Mechatronika – studia w Katowicach
Studia na Mechatronice to połączenie takich dziedzin, jak: mechanika, elektronika, informatyka czy automatyka. Studenci zdobywają niezbędne umiejętności projektowania i eksploatacji inteligentnych maszyn, pojazdów, sprzętów oraz specjalistycznej aparatury medycznej, diagnostycznej i pomiarowej stosowanej w nowoczesnej gospodarce. Poznają systemy projektowania CAD/CAM.
Studia na Mechatronice dostępne są także w Gliwicach, na Politechnice Śląskiej.
Mechatronika realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się mechatronik?
Mechatronicy są zaangażowani w budowę oraz montaż systemów mechatronicznych, które obejmuje integrację różnych komponentów, testowanie i optymalizację funkcjonowania systemów. Projektują i opracowują kompleksowe systemy, które łączą elementy mechaniczne (np. maszyny, roboty), elektroniczne (np. sensory, przetworniki), informatyczne (np. algorytmy sterowania, interfejsy użytkownika) oraz sterowanie.
Zajmują się programowaniem i sterowaniem systemów mechatronicznych, ich utrzymaniem i serwisowaniem, pracują nad ich optymalizacją, doskonaleniem, poprawą jakości, niezawodności i podnoszeniem efektywności.
Mechatronika – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na Mechatronice znajdą się przykładowo: grafika inżynierska, matematyka stosowana, nauka o materiałach, technika eksperymentalna, mechanika techniczna, technika eksperymentu, inżynieria wytwarzania, metrologia techniczna i systemy pomiarowe, podstawy konstrukcji maszyn, elektrotechnika, napędy maszyn, automatyka i robotyka z teorią sterowania, mikrokontrolery, termodynamika techniczna, sterowniki programowalne, aparatura kontrolno-pomiarowa oraz inne przedmioty specjalizacyjne.
Mechatronika – specjalności
W Katowicach na Mechatronice na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- komputerowe wspomaganie w projektowaniu i eksploatacji maszyn
- mikromechatronika
- systemy sterowania w proekologicznych zastosowaniach
- mechatronika pojazdowa i samochody elektryczne
- automatyka i sterowanie
- mechatronika przemysłowa.
Na studiach drugiego stopnia dostępne są specjalności:
- projektowanie mechatroniczne
- układy mechatroniczne.
Mechatronika – rekrutacja w Katowicach
Nabór na kierunek na Uniwersytecie Śląskim odbywa się w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, informatyka.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechatronikę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechatronika – praca po studiach
Absolwenci kierunku zdobywają kompetencje do pracy przykładowo na stanowiskach: inżynier do spraw automatyki, inżynier projektant, inżynier procesu, informatyk, technolog, inżynier serwisu, automatyk-programista, QA-tester, inżynier wsparcia technicznego.
Są zatrudniani w:
- zakładach przemysłu elektromaszynowego
- zakładach przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego
- firmach wdrożeniowych i eksploatacyjnych urządzeń
- firmach eksploatujących nowoczesne, zautomatyzowane i zrobotyzowane procesy przemysłowe
- prowadzą własną działalność gospodarcza
- firmach z branży medycznej.
Ile zarabia mechatronik?
Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku wynosi nieco ponad 9000 zł brutto.
Czy warto studiować Mechatronikę w Katowicach?
Mechatronika jest jedną z dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu, co stwarza duże zapotrzebowanie rynkowe na specjalistów z tej dziedziny a tym samym studiowanie tego kierunku daje dobre perspektywy dla absolwentów.
Program kształcenia przygotowany został we współpracy z przedstawicielami firm działających w obszarze mechatroniki i projektowania, uwzględnia tym samym najlepsze polskie i europejskie wzorce.
Do dyspozycji studentów oddane są pracownie informatyczne, metrologii, elektroniki czy sterowników.
Mechatronika – opinie
Studia te to odpowiedni wybór dla kandydatów, którzy lubią nauki ścisłe, mają zacięcie programisty, nie boją się wyzwań, interesują się nowoczesnymi technologiami.
Dowiedz się więcej o kierunku realizowanym na Politechnice Śląskiej w Gliwicach:
***
Może zainteresują Cię inne pokrewne kierunki studiów:
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki studiów technicznych
Dowiedz się więcej o studiach technicznych