Biologia w Katowicach
Biologia – studia w Katowicach
Studia przybliżają wiedzę i umiejętności z zakresu poszczególnych dyscyplin biologii, a w szczególności: budowy, funkcji i rozwoju organizmów; różnorodności i ewolucji organizmów; biologii molekularnej i podstaw biotechnologii, biologii środowiskowej w aspekcie idei zrównoważonego rozwoju oraz etyki ochrony przyrody.
Kierunek dostępny jest w Katowicach na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym się zajmuje biolog?
Biolog bada organizmy żywe, analizuje ich strukturę, funkcjonowanie, ewolucję, wzajemne relacje oraz relacje z otoczeniem. Jego praca może polegać na przeprowadzaniu eksperymentów, analiz laboratoryjnych, obserwacji, pobieraniu próbek, realizowaniu badań terenowych. Biolodzy pracują nad modyfikacją organizmów w celu poprawy ich cech użytkowych, wykorzystania w leczeniu, terapiach.
Biologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano: chemia ogólna i nieorganiczna, elementy biometrii, histologia ogólna, podstawy mykologii, biologia komórki, hydrobiologia, zoologia, biochemia dla biologów, fizjologia roślin, ekologia ogólna, fizjologia zwierząt, ochrona przyrody, biologia rozwoju zwierząt i człowieka, genetyka, mikrobiologia ogólna, podstawy biologii molekularnej, podstawy biologii rozwoju roślin.
Biologia – specjalności
Kształcenie w ramach specjalności odbywa się na studiach drugiego stopnia.
Na katowickiej Biologii można wybrać:
- biologia eksperymentalna
- nauczycielska
- biologia żywności i żywienia
- bioróżnorodność i waloryzacja przyrody
- nanobiologia.
Biologia – rekrutacja w Katowicach
Nabór na kierunek odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z biologii, języka obcego oraz do wyboru chemii, matematyki, geografii, fizyki/fizyki i astronomii.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Absolwenci posiadają kwalifikacje niezbędne do pracy w:
- laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
- instytucjach opieki zdrowotnej,
- przemyśle,
- administracji,
- instytucjach ochrony przyrody,
- jednostkach naukowo-badawczych,
- stacjach hodowli i ochrony roślin,
- sektorze gospodarki rolnej i leśnej,
- instytucjach związanych z hodowlą zwierząt,
- służbach ochrony przyrody.
Zarobki po Biologii
Mediana wynagrodzenia na stanowisku biolog to ok. 5400 zł brutto. Staż pracy znacząco wpływa na wysokość zarobków.
Czy warto studiować Biologię?
Świat uniwersyteckiej Biologii z pewnością zafascynuje miłośników nauk przyrodniczych, roślin i zwierząt, osoby dociekliwe, cierpliwe, o zacięciu do pracy naukowej. Ukończenie biologii otwiera drzwi do różnych zawodów w takich dziedzinach jak medycyna, biotechnologia, ochrona środowiska, edukacja, przemysł farmaceutyczny i wiele innych.
Praca biologów przyczynia się do rozwoju nowych terapii, ochrony zagrożonych gatunków, poprawy jakości środowiska i wielu innych aspektów, które mają bezpośredni wpływ na życie ludzi i przyszłość planety.
Biologia – opinie
Zobacz, jak studiuje się na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie realizowane są m.in. studia biologiczne:
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.
Fot. Freepik