Filologia bałtycka
Języki bałtyckie należą do języków indoeuropejskich, którymi posługiwały się plemiona Bałtów. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie dwa języki bałtyckie: język litewski oraz łotewski i to właśnie one są przedmiotem studiów na tym kierunku.
Studia na Filologii bałtyckiej prowadzone są w trybie stacjonarnym i mają charakter dwustopniowy: studia licencjackie i studia magisterskie.
Kierunek ma charakter kameralny. Na pierwszy rok studiów przyjmowanych jest zwykle około 25 osób uczących się w dwóch grupach lektoratowych. Nauka w takich warunkach daje możliwość zintegrowania się studentów i bardzo dobrej współpracy z wykładowcami.
Studenci bałtystyki korzystają z szerokiej oferty staży i stypendiów wyjazdowych.
Dla kogo studia na kierunku filologia bałtycka
Na tym kierunku odnajdą się osoby komunikatywne, posiadające predyspozycje do nauki języków obcych. Zamiłowanie do literatury, historii - w szczególności krajów z obszaru języków bałtyckich czy ich kultury stanową o wyborze studiów.
Program kształcenia na kierunku filologia bałtycka
Studenci uczą się języka litewskiego i łotewskiego od podstaw.
Program studiów koncentruje się na intensywnej nauce obu języków, języka litewskiego od pierwszego roku studiów, języka łotewskiego od drugiego roku.
Poznają również historię, literaturę i kulturę Litwy i Łotwy oraz uczą się przedmiotów ogólnohumanistycznych.
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- Nauka języka litewskiego
- Translatorium litewskie
- Nauka j. łotewskiego
- Gramatyka opisowa j. litewskiego i j. łotewskiego
- Historia krajów bałtyckich
- Wiedza o krajach bałtyckich
- Wstęp do językoznawstwa
- Wstęp do literaturoznawstwa
- Łacina
- Historia filozofii
- Podstawy ochrony własności intelektualnej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia bałtycka
Przedmioty brane pod uwagę w konkursie świadectw to przede wszystkim:
- język polski
- matematyka
- jeden język obcy do wyboru: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański,
j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, j. słowacki - jeden przedmiot do wyboru: filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język obcy nowożytny, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, język mniejszości narodowej, język mniejszości etnicznej, język regionalny, wiedza o społeczeństwie.
Perspektywy pracy po kierunku filologia bałtycka
Absolwenci kierunku Filologia bałtycka dzięki bardzo dobrej znajomości dwóch języków oraz szerokiej wiedzy z zakresu kultury krajów bałtyckich doskonale odnajdą się nie tylko jako tłumacze w instytucjach i firmach działających w Polsce, na Litwie i Łotwie, ale również znajdują zatrudnienie w placówkach związanych z kulturą, w turystyce, handlu czy transporcie międzynarodowym.