Gospodarka przestrzenna w Katowicach

Gospodarka przestrzenna – studia w Katowicach
Studia na Gospodarce przestrzennej skupiają się na kształceniu ekonomicznym uwzględniającym współczesne wyzwania stawiane miastom i regionom.
Studenci poznają narzędzia i techniki z zakresu gospodarki przestrzennej oraz kształtowania polityk rozwoju lokalnego i regionalnego. Zdobywają wiedzę o tym, jak przygotować miasta do zmian klimatu, jak funkcjonuje rynek nieruchomości.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Studia realizowane są w specjalnościach:
- gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne
- analityka przestrzenna i środowiskowa.
Czym zajmuje się specjalista ds. gospodarki przestrzennej?
Osoba taka może być odpowiedzialna za projektowanie urbanistyczne, przygotowywanie planów miejscowych, opracowywanie strategii rozwoju, promocję miast i regionów, wykonywanie symulacji przestrzennych, analiz dla celów gospodarczych i społecznych, dokonywanie oceny zasobów i stanu środowiska przyrodniczego, wpływu inwestycji na środowisko, opracowywanie programów rewitalizacji. Może zajmować się ustalaniem lokalizacji inwestycji, zarządzaniem nieruchomościami, ich wyceną, analizowaniem rynku nieruchomości.
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: geografia ekonomiczna, mikroekonomia, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, gospodarka regionalna, integracja danych przestrzennych, podstawy gospodarki przestrzennej, ekonomia miejska, planowanie strategiczne, środowiskowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, planowanie przestrzenne, społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, planowanie infrastruktury, projekty rozwoju lokalnego i regionalnego a także przedmioty specjalnościowe.
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Katowicach
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmioty wybranego spośród: matematyka, geografia, historia, informatyka, fizyka, WOS.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Ukończenie kierunku daje kompetencje umożliwiające podjęcie zatrudnienia przykładowo w:
- urzędach gmin, powiatów, województw
- biurach projektowych i urbanistycznych
- biurach obrotu nieruchomościami
- firmach doradczych
- podmiotach gospodarki komunalnej.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?
Absolwenci kierunku zdobywają przyszłościowe wykształcenie, gdyż w dobie rozwoju infrastruktury i miast nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru zarządzania przestrzenią.
W trakcie studiów jest możliwość korzystania ze specjalistycznego oprogramowania GIS, m.in.: TerrSet, QuantumGIS, SAGA, co pozwala uzyskać praktyczne umiejętności niezbędne w przyszłej pracy. Realizowane są innowacyjne zajęcia terenowe.
Gospodarka przestrzenna – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik