Lingwistyka stosowana w Bydgoszczy
Lingwistyka stosowana - studia
W tym ośrodku akademickim kandydaci mają do wyboru wiele kierunków lingwistycznych, kładących nacisk na naukę innych języków obcych.
Na studiach pierwszego stopnia dostępne są więc:
Lingwistyka stosowana angielsko-arabska
Lingwistyka stosowana angielsko-niemiecka
Lingwistyka stosowana angielsko-rosyjska
Lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska
Lingwistyka stosowana rosyjsko-chińska
Studenci drugiego stopnia mogą wybrać:
Lingwistyka stosowana angielsko-arabska
Lingwistyka stosowana angielsko-niemiecka
Lingwistyka stosowana angielsko-rosyjska
Lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska
Kształcenie skupia się na nauce poszczególnych języków obcych, poznaniu kultury i literatury krajów odpowiednich obszarów językowych.
Absolwenci uzyskują tytuł licencjata i magistra.
Czym zajmuje się lingwista?
Lingwistyka stosowana – rekrutacja
Podczas rekrutacji pod uwagę brane są nieco inne kryteria w odniesieniu do różnych kierunków z grupy studiów lingwistycznych. Uwzględniana jest średnia uzyskana na maturze lub wyniki maturalne z określonych przedmiotów, a konkretnie wybranych języków obcych angielskiego i/lub niemieckiego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Lingwistykę stosowaną realizowaną w innych ośrodkach możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na kierunku Sinologia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Lingwistyka stosowana – przedmioty na studiach
Program kształcenia jest nieco inny w przypadku różnych kierunków studiów. Przykładowo Lingwistyka stosowana angielsko-niemiecka obejmuje m.in. kursy: praktyczna nauka języka angielskiego (fonetyka, konwersacje, struktury, pisanie, czytanie), praktyczna nauka języka niemieckiego (fonetyka, konwersacje, pisanie z ortografią, gramatyka praktyczna, komunikacja w biznesie, korespondencja handlowa), gramatyka opisowa języka angielskiego i niemieckiego (fonologia, morfologia, składnia, semantyka i pragmatyka), wybrane elementy z kultury niemieckiej/angielskiego obszaru językowego, podstawy translatoryki, historia języka angielskiego z elementami gramatyki historycznej, wybrane zagadnienia językoznawstwa, tłumaczenia tekstów.
Praca po Lingwistyce
Absolwenci zależnie od ukończonego kierunku świetnie posługują się określonymi językami obcymi. Znajdą zatem zatrudnienie m.in. w:
- firmach, gdzie potrzebna jest perfekcyjna znajomość języków obcych
- placówkach dyplomatycznych
- instytucjach kulturalno-oświatowych
- redakcjach
- biurach tłumaczeń
- mediach
- szkołach (po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji)
Zarobki po Lingwistyce
Niewątpliwie doskonała znajomość kilku języków obcych stanowi przewagę na rynku pracy. W szczególności dotyczy to języków mniej popularnych.
Zarobki zależą od miejsca zatrudnienia oraz zajmowanego stanowiska.
Czy warto studiować Lingwistykę?
Znajomość języków obcych jest obecnie niezwykle ważna. Wybór lingwistyki pozwala na dogłębne poznanie dwóch języków obcych, a dostępna na UKW oferta umożliwia studiowanie interesujących, unikatowych nawet par języków.
Większość kursów realizowana jest w języku obcym.
Lingwistyka stosowana – opinie
Studia językowe to dobry wybór dla osób o predyspozycjach do nauki języków obcych, komunikatywnych, otwartych na inne kultury. W oferowanych parach języków obcych najczęściej nie jest wymagana znajomość tego drugiego, nauka może rozpocząć się od podstaw. Wyjątek stanowi lingwistyka rosyjsko-chińska - pierwszy rok poświęcony jest poznaniu obu języków, przedmioty kierunkowe zaczynają się od drugiego roku. Podobnie w przypadku lingwistyki niemiecko-rosyjskiej nauka obu języków zaczyna się od podstaw.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach filologicznych
Przeczytaj opisy kierunków filologicznych
Inne kierunki studiów o podobnym profilu:
Filologia germańska z dodatkowym językiem
Filologia germańska językiem angielskim
Język niemiecki i komunikacja w biznesie
Język niemiecki w obrocie gospodarczym