Optyka okularowa z elementami optometrii w Bydgoszczy
Optyka okularowa - studia
W Bydgoszczy dostępny jest kierunek Optyka okularowa z elementami optometrii.
To studia pierwszego stopnia kończące się tytułem licencjata.
Słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu diagnostyki wad wzroku oraz zaopatrzenia pacjentów w wyroby medyczne służące do ich korekcji, jak okulary czy soczewki kontaktowe. Uczą się dokonywania pomiarów niezbędnych do wykonania okularów czy doboru soczewek kontaktowych oraz opraw okularowych.
Na studiach drugiego stopnia wybrać można kierunek Optometria.
Optyka okularowa – przedmioty na studiach
Studenci zaliczają m.in. takie przedmioty, jak fizjologia narządu wzroku, patofizjologia, anatomia narządu wzroku, biofizyka z elementami optyki geometrycznej, technologie optyczne i okularowe, optyka fizyczna, optyka okularowa, podstawy badania refrakcji, podstawy kontaktologii, metody korekcji wad wzroku, optyka widzenia, widzenie obuoczne, pomiary optyczne, terapia widzenia.
Optyka okularowa – rekrutacja
Kandydaci na ten kierunek przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka z astronomią lub matematyka. Więcej punktów można uzyskać za przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki z zakresu optometrii możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Optyce okularowej
Najbardziej typowym miejscem pracy absolwentów kierunku są zakłady optyczne.
Posiadana wiedza pozwala na zatrudnienie również w:
- gabinetach
- przychodniach
- na oddziałach okulistycznych
- zakładach projektujących i produkujących sprzęt optyczny
- własnych gabinetach pomiaru refrakcji oka
Optycy okularowi współpracują z lekarzami okulistami.
Czy warto studiować Optykę okularową?
Wady wzroku dotykają coraz więcej nawet młodych osób. Długie godziny spędzane przed ekranami komputerów i smartfonów przyspieszają pogorszenie wzroku. Pracy dla optometrystów zatem nie brakuje, co widać choćby po liczbie dostępnych zakładów optycznych. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny potwierdzają także statystyki: 40% młodzieży szkolnej w naszym kraju ma wadę wzroku, 40% osób noszących okulary wymienia je średnio co 2-3 lata.
Absolwenci mogą podjąć pracę za granicą, gdyż uzyskiwane podczas studiów kompetencje są zgodne z wytycznymi European Council of Optometry and Optics i General Optical Council dla zawodu optyka okularowego (dispensing optician).
Optyka okularowa – opinia
Optyk, optometrysta, ortoptysta i okulista – czym konkretnie różnią się te zawody?
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Sprawdź inne kierunki medyczne i paramedyczne
Poznaj różne studia medyczne