Bezpieczeństwo wewnętrzne w Olsztynie
Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia w Olsztynie
Studia na Bezpieczeństwie wewnętrzym łączą elementy bezpieczeństwa, porządku publicznego, prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki.
Studenci poznają zagadnienia związane z obronnością państwa, pracy służb mundurowych, instytucji chroniących obywateli oraz psychologii sytuacji kryzysowych.
Specjaliści ds. bezpieczeństwa muszą być elastyczni i zdolni do szybkiego reagowania na zmieniające się zagrożenia. Studia te przygotowują do pracy w dynamicznym i wymagającym środowisku, ucząc adaptacji i szybkiego podejmowania decyzji.
Bezpieczeństwo wewnętrzne realizowane jest w Olsztynie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Bezpieczeństwo wewnętrzne – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: podstawy socjologii, prawo cywilne, postępowanie administracyjne, bezpieczeństwo społeczne, bezpieczeństwo wewnętrzne w UE, bezpieczeństwo w komunikacji powszechnej i transporcie, ratownictwo przedmedyczne, międzynarodowe prawo humanitarne, organizacja obrony cywilnej i samoobrony, logistyka w sytuacjach kryzysowych, bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, przestępczość gospodarcza, a także przedmioty specjalizacyjne, jak np. prawo energetyczne, ochrona infrastruktury krytycznej, ochrona konsumentów.
Czym zajmują się specjaliści ds. bezpieczeństwa
Osoby te mogą być odpowiedzialne za różne aspekty bezpieczeństwa. Specjaliści zatrudniani są do pracy operacyjnej w terenie, zajmują stanowiska analityczne, doradcze i zarządzające. Mogą także specjalizować się w określonych obszarach, takich jak cyberbezpieczeństwo, ochrona infrastruktury krytycznej, czy przeciwdziałanie terroryzmowi.
Praca specjalisty ds. bezpieczeństwa może polegać na analizie ryzyka, planowaniu i zarządzaniu kryzysowym, stosowaniu technik śledczych, prowadzeniu negocjacji, wymaga znajomość przepisów prawa i procedur bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo wewnętrzne – rekrutacja
Kandydaci wybierają trzy przedmioty maturalne spośród: geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Bezpieczeństwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia związane z bezpieczeństwiem i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bezpieczeństwo wewnętrzne – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- służbach mundurowych i ochronnych,
- administracji rządowej i lokalnej,
- działach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, zarządzaniem kryzysowym, ochroną informacji niejawnych,
- międzynarodowych firmach,
- agencjach ds. bezpieczeństwa.
Czy warto studiować Bezpieczeństwo wewnętrzne?
Bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządów i firm na całym świecie.
Współczesne społeczeństwa stoją w obliczu różnorodnych zagrożeń, takich jak terroryzm, przestępczość zorganizowana, cyberprzestępczość, klęski żywiołowe, a także zagrożenia zdrowotne jak pandemia. Specjaliści ds. bezpieczeństwa wewnętrznego odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom i ochronie społeczeństwa.
Bezpieczeństwo wewnętrzne – opinie
To kierunek odpowiedni dla osób dynamicznych, gotowych na wyzwania, kreatywnych, łatwo radzących sobie w sytuacjach niestandardowych. Praca w obszarze bezpieczeństwa może dawać wiele satysfakcji, przyczynia się do ochrony obywateli, zapewnienia porządku publicznego oraz poprawy jakości życia w społeczeństwie.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z tematyką bezpieczeństwa? Zobacz nasze propozycje:
Bezpieczeństwo i systemy ochrony
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Bezpieczeństwo w biznesie i administracji
Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej
Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Zobacz typy studiów społecznych.
Tutaj znajduje się wykaz kierunków społecznych.
Fot. Freepik