Finanse i rachunkowość w Bydgoszczy
Finanse i rachunkowość – studia w Bydgoszczy
Studia na kierunku Finanse i rachunkowość przybliżają zagadnienia z zakresu analizy finansowej, funkcjonowania rynków i instrumentów finansowych, rachunkowości w controllingu, makro i mikroekonomii, podstaw prawa, zarządzania, budowania własnego przedsiębiorstwa. Studenci poznają zasady dobierania i efektywnego użytkowania systemów finansowo-księgowych projektowania polityki rachunkowości w organizacji, skutecznego posługiwania się instrumentami finansowymi.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Finanse i rachunkowość – specjalności
W ramach tego kierunku wybrać można przykładowo ścieżki kształcenia:
- rachunkowość i finanse przedsiębiorstw
- obsługa kadrowo-płacowa i rachunkowość mśp
- bankowość i usługi finansowe
- finance and controlling (finanse i controlling)
- ESG w bankowości i ubezpieczeniach
- nowoczesne usługi księgowe dla firm
- kadry i płace w praktyce
- rynki finansowe i bankowość
- finanse i rachunkowość jednostek samorządu terytorialnego
- podatki i optymalizacja podatkowa.
Finanse i rachunkowość – przedmioty na studiach
W programie studiów przewidziano m.in. takie przedmioty: matematyka, statystyka, ekonometria i prognozowanie, podstawy prawa z elementami prawa cywilnego, podstawy prawa gospodarczego, rachunkowość, finanse, podstawy ekonomii, zarządzanie, matematyka finansowa, analiza finansowa, rachunkowość finansowa, rynek finansowy, finanse publiczne, finanse przedsiębiorstwa, bankowość, ubezpieczenia, podstawy rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej, uproszczone formy ewidencji, podatki w działalności gospodarczej, etyka w rachunkowości i finansach.
Czym zajmuje się finansista?
Zależnie od pełnionej funkcji, zajmowanego stanowiska, do zadań finansisty może należeć opracowywanie planów finansowych i budżetów, prognozowanie przychodów, kosztów, potrzeb finansowych organizacji, analizowanie sprawozdań finansowych, analizowanie rentowności, płynności, zadłużenia.
Specjaliści finansowi zarządzają inwestycjami, opracowują strategie alokacji kapitału, decydują o zainwestowaniu środków w akcje, obligacje, nieruchomości, fundusze inwestycyjne.
Udzielają porad finansowych klientom indywidualnym i korporacyjnym. Pomagają w planowaniu oszczędności, emerytur, inwestycji i innych aspektów zarządzania majątkiem.
Opracowują i wdrażają strategie zarządzania ryzykiem, takie jak zabezpieczenia finansowe i dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.
Finanse i rachunkowość – rekrutacja w Bydgoszczy
Kandydaci na uczelnię publiczną przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego i matematyki oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, informatyka.
Uczelnie niepubliczne rekrutują według kolejności zgłoszeń, po złożeniu kompletu wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Finanse i rachunkowość możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Finanse i rachunkowość – praca po studiach
Możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele. Różnorodne specjalności w pewnym zakresie determinują ścieżki kariery. Absolwenci Finansów i rachunkowości pracują przykładowo w:
- bankach
- firmach ubezpieczeniowych
- biurach analiz ekonomicznych
- działach finansowych
- biurach rachunkowych
- kancelariach podatkowych
- firmach zajmujących się controllingiem
- firmach audytorskich
- izbach skarbowych.
Finanse i rachunkowość – opinie o studiach
Świat finansów przyciąga osoby przedsiębiorcze, aktywne, decyzyjne. Jednocześnie dobrze sprawdzą się kandydaci dokładni, skrupulatni, którym niestraszne są sprawozdania finansowe, przepisy prawne, zmieniające się zasady podatkowe.
Czy warto studiować Finanse i rachunkowość?
Finanse i rachunkowość to dziedziny, w których stale rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Firmy, organizacje rządowe i instytucje finansowe potrzebują ekspertów do zarządzania finansami, analizowania danych finansowych i zapewnienia zgodności z przepisami.
Specjaliści w dziedzinie finansów i rachunkowości często otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie, zwłaszcza po zdobyciu doświadczenia, dodatkowych kwalifikacji, certyfikatów.
Zawody związane z finansami i rachunkowością oferują większą stabilność zatrudnienia w porównaniu do innych sektorów, ponieważ każda firma potrzebuje solidnego zarządzania finansami.
Zarobki po finansach
Na podstawie badań losów absolwentów pierwszą dziesiątkę najlepiej opłacanych kierunków studiów otwierają Finanse i rachunkowość. Zarobki absolwentów tych studiów wahają się od 5500 zł brutto do 10500 zł brutto.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Finanse i rachunkowość w biznesie
Finanse, bankowość, ubezpieczenia
Zarządzanie finansami i rachunkowość
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.