Geologia w Katowicach
Geologia – studia w Katowicach
Geologia to nauka zajmująca się badaniem Ziemi, jej historii, struktury, składu chemicznego oraz procesów geologicznych, takich jak erozja, osadzanie, ruchy tektoniczne czy procesy magmowe. Studia geologiczne pozwalają zrozumieć złożoność i różnorodność środowiska naturalnego, a także wpływ czynników geologicznych na kształtowanie krajobrazu i życia na Ziemi.
Studenci Geologii zapoznają się z procesami geologicznymi zachodzącymi na Ziemi, czynnikami kształtującymi litosferę, metodami tworzenia map geologicznych i innych modeli 3D. Zdobywają wiedzę i umiejętności do poszukiwania i rozpoznawania skał i minerałów, konstruowania map, zarządzania zasobami środowiska abiotycznego oraz o odnawialnych źródłach energii. Poznają narzędzia informatyczne wspierające pracę geologa.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geologia – specjalności
Studia pierwszego stopnia realizowane są bez podziału na specjalności.
Na drugim stopniu student specjalizuje się poprzez dobór modułów fakultatywnych.
Geologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano: fizyka w naukach o Ziemi, geologia fizyczna, podstawy geodezji, podstawy topografii i kartografii, geoinformacja i geologiczne bazy danych, mineralogia, paleontologia, podstawy chemiczne nauk o Ziemi, geologia historyczna i stratygrafia, geostatystyka, górnictwo, hydrogeologia, tektonika i geologia strukturalna, petrologia, wiertnictwo, metody komputerowe w geologii sedymentologia, geochemia, geologia i ekonomika złóż, kartowanie geologiczne.
Geologia – rekrutacja w Katowicach
Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wynik maturalne z geografii, języka obcego oraz przedmiotu wybranego spośród: chemia, matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geologia – praca po studiach
Absolwenci Geologii to specjaliści poszukiwani na rynku pracy. Zatrudniani są przykładowo w:
- służbach geologicznych
- instytucjach zajmujących się finansowaniem, gospodarowaniem i zarządzaniem działalnością geologiczną, górniczą, ochroną środowiska, gospodarką wodną, energetyką
- firmach związanych z ochroną środowiska
- przemyśle górniczym
- przemyśle energetycznym
- budownictwie drogowym i wodnym
- koncernach poszukiwawczych złóż
- firmach doradczo-eksperckich
- instytutach badawczych.
Zarobki po Geologii
Analizując oferty pracy osób z wykształceniem geologicznym zarobki wahają się w przedziale od 4500 do 14 000 zł brutto zależnie od zakresu obowiązków i rodzaju umowy.
Czy warto studiować Geologię w Katowicach?
Geolodzy odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska naturalnego, monitorując zmiany geologiczne, identyfikując obszary zagrożone katastrofami naturalnymi oraz opracowując strategie ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.
Geologia to dziedzina nauki, która stale się rozwija dzięki postępowi technologicznemu i nowym odkryciom.
Do dyspozycji studentów katowickiej Geologii jest będące na wyposażeniu Wydziału laboratorium kontroli atmosfery „ULKA” umieszczone w balonie, mobilne laboratorium wody i gruntów, mikroskopy skaningowe, spektrometry, dyfraktometr rentgenowski, sprzęt geodezyjny.
Geologia - opinie
Studia geologiczne to dobry wybór dla osób ciekawych świata, lubiących przedmioty przyrodnicze i ścisłe, takie jak geografia, matematyka, chemia czy fizyka. Nie bez znaczenia jest także kondycja fizyczna kandydatów i ich stan zdrowia. Wiele zajęć odbywa się w terenie, niekiedy w trudnych warunkach, jednak niezwykle ciekawych przyrodniczo.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinżynieria i górnictwo otworowe
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych