Kierunek lekarsko-dentystyczny
Kierunek lekarsko-dentystyczny to trwające 5 lat studia, obejmujące przez pierwsze lata ogólne kształcenie medyczne, od trzeciego roku rozbudowane o przedmioty kierunkowe.
Studia przygotowują specjalistów, których zadaniem będzie diagnozowanie oraz leczenie chorób dziąseł, zębów i błony śluzowej, korygowanie wad zgryzu, protetyka oraz udzielanie informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.
Kształcenie na kierunku pozwala uzyskać ogólną wiedzę z zakresu medycyny i nauk przyrodniczych oraz teoretyczną i praktyczną wiedzę z obszaru stomatologii. Wyposaża w praktyczne umiejętności niezbędne do prowadzenia praktyki lekarza-dentysty, realizowania działań z zakresu ochrony zdrowia czy realizowania badań i upowszechniania ich wyników.
O popularności kierunku świadczą statystyki rekrutacyjne. W 2018 r. o jedno ze 120 oferowanych miejsc na kierunku lekarsko-stomatologicznym w Łodzi walczyło 14 osób. W 2017 r. – aż 19!
Specjalności oferowane na kierunku lekarsko-dentystycznym:
- chirurgia stomatologiczna
- chirurgia szczękowo-twarzowa
- ortodoncja
- periodontologia
- protetyka stomatologiczna
- stomatologia dziecięca
- stomatologia zachowawcza i endodoncja
- epidemiologia
- zdrowie publiczne.
Dla kogo studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny
Kierunek lekarsko-dentystyczny wybierają najlepsi. Wysokie wymogi rekrutacyjne i długie, ciężkie studia powodują, że nie trafiają tam przypadkowe osoby.
Systematyczność i sumienność to cechy, bez których ciężko będzie przetrwać na studiach.
W przyszłym zawodzie stomatologa dużą wartość będą miały zdolności manualne. Nie mniej ważne są predyspozycje interpersonalne - umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem, stworzenie przyjaznej atmosfery, zadbanie o jego komfort podczas raczej nieprzyjemnych zabiegów. Pacjenci bywają różni - przyda się więc opanowanie i stanowczość, ale też empatia i takt.
Program kształcenia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny
Program studiów obejmuje znaczną część zagadnień przewidzianych na kierunku lekarskim oraz szereg bloków typowo dentystycznych.
Wybrane przedmioty w programie nauczania: anatomia człowieka, biochemia, biofizyka, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa z onkologią, farmakologia, fizjologia narządu żucia, materiałoznawstwo stomatologiczne, mikrobiologia jamy ustnej, ortodoncja, patologia jamy ustnej, protetyka, prawo i etyka w stomatologii, radiologia stomatologiczna, stomatologia dziecięca i profilaktyka stomatologiczna, stomatologia społeczna, zdrowie publiczne, stomatologia zachowawcza i endodoncja.
Program studiów przewiduje również coroczne praktyki wakacyjne w zakresie organizacji ochrony zdrowia, praktyki lekarskiej (na chirurgii ogólnej, internie lub na chirurgii szczękowo-twarzowej), praktyki w zakresie asysty lekarzowi – dentyście oraz praktyk lekarsko-dentystycznych w gabinecie stomatologicznym.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny
Kandydaci na kierunek lekarski rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii, chemii oraz fizyki, ale też matematyki czy języków obcych. Biologia jest kluczowa praktycznie na wszystkich uczelniach medycznych. Najczęściej kandydaci decydują czy drugim przedmiotem rekrutacyjnym będzie chemia czy fizyka. W przeważającej większości uczelni przedmioty muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym.
Zawsze wcześniej należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne na konkretnej uczeni. Informacje te znajdują się w serwisach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Perspektywy pracy po kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny
Pomyślne ukończenie studiów jest równoznaczne z uzyskaniem dyplomu i tytułu zawodowego lekarza-dentysty. Absolwenci mogą następnie odbyć staż i przystąpić do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, po którym rozpoczyna się etap kształcenia specjalizacyjnego.
Absolwenci mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytutach naukowo–badawczych, instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej, ośrodkach badawczo–rozwojowych.
Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień mają możliwość rozpoczęcia praktyki lekarza dentysty.
Opinie o kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny
Chętnych na stomatologię w uczelniach medycznych nie brakuje. Kandydatów z pewnością kusi perspektywa atrakcyjnych zarobków i gwarancja pracy – zapotrzebowanie na dentystów będzie zawsze. Większa jest świadomość społeczeństwa, ludzie dbają o estetykę uzębienia, podejmują działania profilaktyczne – to wszystko zapewnia pracę lekarzom-stomatologom.
Jeśli chcecie zasmakować studiów bez odchodzenia od komputera? Zachęcamy do lektury bloga studentki. Z pewnością ta szczegółowa relacja przybliży Wam specyfikę studiowania tego kierunku, dowiecie się, co sprawia najwięcej problemów, co dokładnie kryje się pod nazwami niekiedy groźnie brzmiących przedmiotów: http://stoma-studia.blogspot.com/.
Kierunki pokrewne do kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny
Jakie uczelnie oferują kierunek kierunek lekarsko-dentystyczny
(+48) 665 866 669, 781 610 045, EN +48 71 784 17 53, +48 71 784 19 97
rekrutacjaumw@umw.edu.pl, admission@umw.edu.pl