Kierunek lekarsko-dentystyczny

Kierunek lekarsko-dentystyczny to trwające 5 lat studia, obejmujące przez pierwsze lata ogólne kształcenie medyczne, od trzeciego roku rozbudowane o przedmioty kierunkowe.

Studia przygotowują specjalistów, których zadaniem będzie diagnozowanie oraz leczenie chorób dziąseł, zębów i błony śluzowej, korygowanie wad zgryzu, protetyka oraz udzielanie informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Kształcenie na kierunku pozwala uzyskać ogólną wiedzę z zakresu medycyny i nauk przyrodniczych oraz teoretyczną i praktyczną wiedzę z obszaru stomatologii. Wyposaża w praktyczne umiejętności niezbędne do prowadzenia praktyki lekarza-dentysty, realizowania działań z zakresu ochrony zdrowia czy realizowania badań i upowszechniania ich wyników.

O popularności kierunku świadczą statystyki rekrutacyjne. W 2018 r. o jedno ze 120 oferowanych miejsc na kierunku lekarsko-stomatologicznym w Łodzi walczyło 14 osób. W 2017 r. – aż 19!

Specjalności oferowane na kierunku lekarsko-dentystycznym:

 • chirurgia stomatologiczna
 • chirurgia szczękowo-twarzowa
 • ortodoncja
 • periodontologia
 • protetyka stomatologiczna
 • stomatologia dziecięca
 • stomatologia zachowawcza i endodoncja
 • epidemiologia
 • zdrowie publiczne.
Dla kogo studia na kierunku Kierunek lekarsko-dentystyczny

Kierunek lekarsko-dentystyczny wybierają najlepsi. Wysokie wymogi rekrutacyjne i długie, ciężkie studia powodują, że nie trafiają tam przypadkowe osoby.

Systematyczność i sumienność to cechy, bez których ciężko będzie przetrwać na studiach.

W przyszłym zawodzie stomatologa dużą wartość będą miały zdolności manualne. Nie mniej ważne są predyspozycje interpersonalne - umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem, stworzenie przyjaznej atmosfery, zadbanie o jego komfort podczas raczej nieprzyjemnych zabiegów. Pacjenci bywają różni - przyda się więc opanowanie i stanowczość, ale też empatia i takt.

Program kształcenia studentów na kierunku Kierunek lekarsko-dentystyczny

Program studiów obejmuje znaczną część zagadnień przewidzianych na kierunku lekarskim oraz szereg bloków typowo dentystycznych.

Wybrane przedmioty w programie nauczania: anatomia człowieka, biochemia, biofizyka, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa z onkologią, farmakologia, fizjologia narządu żucia, materiałoznawstwo stomatologiczne, mikrobiologia jamy ustnej, ortodoncja, patologia jamy ustnej, protetyka, prawo i etyka w stomatologii, radiologia stomatologiczna, stomatologia dziecięca i profilaktyka stomatologiczna, stomatologia społeczna, zdrowie publiczne, stomatologia zachowawcza i endodoncja.

Program studiów przewiduje również coroczne praktyki wakacyjne w zakresie organizacji ochrony zdrowia, praktyki lekarskiej (na chirurgii ogólnej, internie lub na chirurgii szczękowo-twarzowej), praktyki w zakresie asysty lekarzowi – dentyście oraz praktyk lekarsko-dentystycznych w gabinecie stomatologicznym.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunek Kierunek lekarsko-dentystyczny

Kandydaci na kierunek lekarski rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii, chemii oraz fizyki, ale też matematyki czy języków obcych. Biologia jest kluczowa praktycznie na wszystkich uczelniach medycznych. Najczęściej kandydaci decydują czy drugim przedmiotem rekrutacyjnym będzie chemia czy fizyka. W przeważającej większości uczelni przedmioty muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym.

Zawsze wcześniej należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne na konkretnej uczeni. Informacje te znajdują się w serwisach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Perspektywy pracy po kierunku Kierunek lekarsko-dentystyczny

Pomyślne ukończenie studiów jest równoznaczne z uzyskaniem dyplomu i tytułu zawodowego lekarza-dentysty. Absolwenci mogą następnie odbyć staż i przystąpić do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, po którym rozpoczyna się etap kształcenia specjalizacyjnego.

Absolwenci mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytutach naukowo–badawczych, instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej, ośrodkach badawczo–rozwojowych.

Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień mają możliwość rozpoczęcia praktyki lekarza dentysty.

Opinie o kierunku Kierunek lekarsko-dentystyczny

Chętnych na stomatologię w uczelniach medycznych nie brakuje. Kandydatów z pewnością kusi perspektywa atrakcyjnych zarobków i gwarancja pracy – zapotrzebowanie na dentystów będzie zawsze. Większa jest świadomość społeczeństwa, ludzie dbają o estetykę uzębienia, podejmują działania profilaktyczne – to wszystko zapewnia pracę lekarzom-stomatologom.

Jeśli chcecie zasmakować studiów bez odchodzenia od komputera? Zachęcamy do lektury bloga studentki. Z pewnością ta szczegółowa relacja przybliży Wam specyfikę studiowania tego kierunku, dowiecie się, co sprawia najwięcej problemów, co dokładnie kryje się pod nazwami niekiedy groźnie brzmiących przedmiotów: http://stoma-studia.blogspot.com/.

Kierunki pokrewne do kierunku Kierunek lekarsko-dentystyczny
Jakie uczelnie oferują kierunek Kierunek lekarsko-dentystyczny
Total 11 items.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

31-007 Kraków, ul. Gołębia 24
+48 (12) 663 14 01, 663 14 08,
W których miastach można studiować Kierunek lekarsko-dentystyczny

Białystok

Białystok
Uczelnie: 9
Kierunki: 97

Gdańsk

Gdańsk
Uczelnie: 17
Kierunki: 219

Katowice

Katowice
Uczelnie: 17
Kierunki: 162

Kraków

Kraków
Uczelnie: 29
Kierunki: 512

Łódź

Łódź
Uczelnie: 26
Kierunki: 320

Lublin

Lublin
Uczelnie: 10
Kierunki: 263

Poznań

Poznań
Uczelnie: 25
Kierunki: 341

Szczecin

Szczecin
Uczelnie: 15
Kierunki: 186

Warszawa

Warszawa
Uczelnie: 73
Kierunki: 606

Wrocław

Wrocław
Uczelnie: 27
Kierunki: 289
Komentarze (2)
 • Alicja

  A który ośrodek akademicki jest najlepszy jeśli chodzi o medycynę i stomatologię? Ostatnio słyszałam, że wcale nie Warszawa, ale ponoć Białystok. Daleko, jak cholera, pytanie czy warto tam składać dokumenty no i w razie dostania się, przeprowadzać???? Podpowiecie coś w temacie?
  9/19/19
 • Iza

  Czy po pierwszym roku medycyna można przenieść się na stomatologię. Chodzi o tę samą uczelnię - UM w Poznaniu.
  9/19/19