Terapia zajęciowa w Bydgoszczy
Terapia zajęciowa – studia w Bydgoszczy
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu psychologii i nauk medycznych oraz umiejętności w zastosowaniu arteterapii, muzykoterapii czy aktywizacji ruchowej pacjentów.
Studia przygotowują do pracy terapeuty zajęciowego z osobami zdrowymi, niepełnosprawnymi oraz z dysfunkcjami.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego stopnia. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata.
Terapia zajęciowa – program nauczania
W programie studiów znajdą się m.in. takie przedmioty: anatomia i fizjologia człowieka, pedagogika, zdrowie publiczne, kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna, teoretyczne podstawy terapii zajęciowej, podstawy arteterapii, podstawy muzykoterapii, historia kultury i kulturoterapią, psychomotoryka, hortiterapia, promocja zdrowia publicznego, socjologia niepełnosprawności, metody specjalne w terapii zajęciowej, ergoterapia, terapia zajęciowa dla osób wykluczonych społecznie, formy wsparcia opiekuna osoby z niepełnosprawnością, podstawy symulacji bazalnej, terapia zajęciowa w środowisku lokalnym, prowadzenie dokumentacji terapii zajęciowej.
Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy
Terapeuta zajęciowy to specjalista, który pomaga osobom z różnymi schorzeniami, urazami, niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi odzyskać zdolność do wykonywania codziennych czynności i poprawić jakość życia. Terapia zajęciowa koncentruje się na aktywnościach, które mają znaczenie dla pacjenta, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Do jego zadań naleć może ocena potrzeb pacjenta, opracowanie planu terapii, prowadzenie terapii, wsparcie psychologiczne.
Terapia zajęciowa – rekrutacja w Bydgoszczy
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, wiedza o społeczeństwie, język polski, geografia, matematyka, informatyka, historia, historia sztuki, historii muzyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Terapię zajęciową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Terapia zajęciowa – praca po studiach
W zależności od specjalizacji terapeuta zajęciowy może pracować w:
- szpitalach
- ośrodkach rehabilitacyjnych
- domach opieki
- domach seniora
- szkołach i przedszkolach specjalnych
- poradniach zdrowia psychicznego
- zakładach pracy chronionej
- centrach terapii sensorycznej i integracji sensorycznej.
Czy warto wybrać Terapię zajęciową w Bydgoszczy?
W tym ośrodku akademickim jest możliwość studiowania według indywidualnego programu studiów lub indywidualnej organizacji studiów. Zajęcia prowadzone we współpracy z jednostkami klinicznymi. Sale zajęciowe wyposażone w nowoczesny sprzęt niezbędny w zdobywaniu praktycznej wiedzy.
Terapia zajęciowa – opinie
„Terapeuta zajęciowy to zawód przyszłościowy. Coraz więcej placówek medycznych, społecznych i edukacyjnych chce mieć w swoim zespole terapeutę zajęciowego. Rosnące potrzeby społeczeństwa związane ze zwiększaniem się ilości osób starszych, pacjentów z demencją czy osób z specjalnymi potrzebami sprawia, że zapotrzebowanie na terapeutów zajęciowych dynamiczne wzrasta.
Praca terapeuty zajęciowego wiąże się z aktywnością, kreatywnością oraz z ciągłym rozwojem. Wymaga wiedzy interdyscyplinarnej i praktyki z zakresu nauk o zdrowiu, nauk humanistycznych oraz dziedzin artystycznych.” dr Marta Podhorecka – pracownik Zakładu Terapii Zajęciowej i Aktywizacji Społeczno-Zawodowej
***
Zobacz także kierunki:
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.
Fot. Freepik